Yaşlı Druid kahininin yüzü iki bin yıl sonra böyle canlandırıldı

Yaşlı Druid kahininin yüzü iki bin yıl sonra böyle canlandırıldı

İskçya'da Demir Çağında yaşadığı tahmin edilen yaşlı Druid kadının yüz hatları, 1833 yılında Hebridlerde bulunan kafatasından hareketle Dundee Üniversitesi tarafından yeniden oluşturuldu. 60 yaşlarındaki dişsiz kadın kahinin yüz hatları kemik yapısına göre böyle şekillendirildi.

Dundee Üniversitesi laboratuvarlarında, geçtiğimiz günlerde yaşlı bir Druid kahinin büyük merak uyandıran yüzü heyecanlı bir çalışma ile yeniden şekillendirildi.

Araştırmacılar yüzü şekillendirilecek yaşlı kadına Hilda adını vermişlerdi. Hilda muhtemelen bir Druid rahibiydi. , Demir Çağında yaşadığı tahmin ediliyor. Hilda'nın yaşamı hakkında daha fazla bilgiye erişilemedi. Hilda'nın kafatasının, İskoçya'nın kuzey kıyılarındaki Hebrid takım adalarından Lewis Adası'nın Stornoway mevkiinde bulunduğu sanılıyor. Kafatası, 1833'te Edinburgh Phrenological Society'ye Hebrid Druidleri (Hebrides Druids) olarak sunulan altı kafatasından biriydi. Kafatası o yıldan beri Edinburgh Üniversitesi Anatomik Müzesi'nde muhafaza ediliyor.

Anatomik analizler, Hilda'nın 60'lı yaşlarında olduğunu gösteriyor. Bu yaşadığı yıllar için oldukça ileri bir yaş. Çünkü o yıllarda yaşayan kadınların yaş ortalaması 30 civarındaydı.

İskoçya'daki Dundee Üniversitesinde Adli TIP ve yüz tanıma sanatı konusunda eğitim gören öğrenci Karen Fleming, İskoçya'nın en eski Druid'lerinden birine ait kafatasındaki kemiklerin yapısından hareketle, Hilda'nın muhtemel yüz hatlarını yeniden oluşturdu.

Dişleri dökülmüş 60'lık Druid kadının kırışıklıkla dolu yüzüne dönemin giyim tarzları göz önüne alnarak bir de şal eklendi. Ortaya çıkan görüntü şu şekildeydi:

Karen Fleming, “Hilda, yüzünün yeniden yaratılması gereken büyüleyici bir karakterdi. Çünkü yaşadığı dönemde bir kadının yaşam ortalaması kabaca 31 yıldı, ancak o bundan iki kat fazla süre hayatta kalmayı başarmıştı. Hilda muhtemelen 55 B.C. ile 400 A.D. arasında yaşayan Kelt kökenli bir kadındı. Yaşlı Druid’in yüz hatlarının 3 boyutlu olarak balmumundan yerinden tasarlanması hayli zahmetli oldu. Avrupa'daki sıcak dalgası Hilda'nın yüzünün oda ortamında şekillenmesine izin vermedi. Büyük bir buzdolabında çlaışmak zorunda kaldık" dedi.

Balmumu, Dundee Üniversitesi'nde 16-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen Master's Show'da sergileniyor.

Laura Geggel- Live Science (Çeviri: Arkeolojikhaber.com)

Resim telif hakları: Dundee Üniversitesi

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar