Üç Silahşor balesinin prömiyeri yapıldı

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, ‘Üç Silahşor’ balesinin prömiyerini 1 Aralık akşamı gerçekleştirdi.

Alexandre Dumas (père)’ nın ölümsüz eserinden bale sahnesine aktarılan ve Giuseppe Verdi’ nin müzikleri ile hareket bulan Üç Silahşor balesi 1 Aralık cumartesi akşamı gerçekleşen prömiyerle İstanbullu sanat severlerle ilk kez buluştu.  Yoğun ilginin olduğu Üç Silahşor balesi ve esere hayat veren dansçılar, balenin bitiminde coşkuyla, ayakta alkışlandılar.

Eserin senaryo ve koreografisi, 4. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’ nde Yılın Bale - Dans Koreografı ve Yılın Bale - Dans Yapımı ödülünü, V. Murat Balesine yaptıkları koreografileri ile almış Armağan Davran ve Volkan Ersoy’ a ait. Eserin müzik düzenlemesi ise aynı zamanda orkestrayı yöneten Bujor Hoinic tarafından gerçekleştirilmiş.

Dekor İsmail Dede, kostüm Nursun Ünlü, ışık Fuat Gök imzası taşıyan eserde, bu ilk temsilde D’ artagnan’ı Erhan Güzel, Athos’ u Batur Büklü, Porthos’ u Oliver Spence Aramis’ i Mehmet N. Arkan, Constance’ı Büşra Ay, Lord Buckingham, Olcay Tunçeli, Milady’yi Melike Koper, Kraliçe’yi Gizem Atik Tuncay, Rochefort’u Ömer Erenler canlandırdı. dans ettiler.

Üç Silahşor’; 4, 6, 18, 20 Aralık 2018, 2, 4 Nisan 2019 tarihlerinde saat: 20.00 de, 8, 22 Aralık 2018 tarihlerinde saat: 16.00 da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde ve 28 Mart 2019 akşamı Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi’ nde perde açmaya devam edecek.

Tarihsel romanları ve oyunlarıyla haklı bir ün kazanan Alexandre Dumas (père) ’nın yükselişinde en önemli role sahip olan “Üç Silahşor” adlı eserin konusu 16. yüzyıl Fransa’sında geçiyor. Kardinal Richelieu ve XIII. Louis saray entrikalarının, Athos, Porthos, Aramis, d’Artagnan isimli dört gözü pek şövalyenin maceralarının hayranlık verici bir akıcılıkla anlatıldığı romans tarzındaki “Üç Silahşor,”, yazıldığı dönemden bugüne değin değerinden hiçbir şey yitirmedi.


Benzer Haberler & Reklamlar