Troya Açık Su Yüzme Yarışında bini aşkın yüzücü kulaç attı

Troya Açık Su Yüzme Yarışında bini aşkın yüzücü kulaç attı

Troya'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girişinin 20'nci yılında düzenlenen Troya Açık Su Yüzme Yarışı, yaklaşık bin profesyonel yüzücünün katılımıyla Çanakkale Boğazında Barbaros Halk Plajı ile Kepez Halk Plajı arasında gerçekleştirildi.

"2018 Troya Yılı" etkinlikleri kapsamında, Kale Seramik ana sponsorluğunda bu yıl ilki düzenlenen "Troya Açık Su Yüzme Yarışı" 5,8 kilometrelik parkurda yapıldı.

Troya'nın, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girişinin 20'nci yılında 2018'in "Troya Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla düzenlenen ve yaklaşık bin profesyonel yüzücünün katıldığı yarış, Barbaros Halk Plajı ile Kepez Halk Plajı arasında gerçekleştirildi.

Kale Seramik ana sponsorluğunda, Türk Spor Vakfı (TSV), Çanakkale Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Kepez Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen yarış için tören öncesinde sporcular son hazırlıklarını yapıp, kayıt işlemlerini tamamladı. Ardından Barbaros Mahallesi Yeni Kordon mevkisindeki halk plajından yarışın startı verildi.

- "Tarihin iki farklı adımını gündeme getiriyoruz"

Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, törende gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale'nin marka kent olduğunu söyledi.

Kentin her köşesinin ayrı bir özelliğe sahip olduğunu dile getiren Turan, şöyle konuştu:

"Kentin her köşesi, her ilçesi farklı bir değer. Denizin, sahilin en güzel yansıması bu bölgede. Ben tüm Türkiye’deki yüzücülerimizin, denizle ilgisi olan sporcularımızı Çanakkale’ye davet etmek istiyorum. Bugün Çanakkale için özel bir gün. Troya 2018 Yılı kapsamında bine yakın sporcumuz hep beraber boğazda yarışa başladılar. Bu seferki yüzmenin ayrı bir kıymeti var. Troya 2018 Yılı vurgusuyla beraber bu etkinliği yapıyoruz. Bir anlamda Çanakkale’den Troya'ya yüzüyoruz. Tarihin iki farklı adımını gündeme getiriyoruz. Şehitliğin olduğu mekandan Troya'nın olduğu mekana doğru yüzüyoruz. O yüzden çok önemli bir etkinlik olduğu kanaatindeyim."

- "Anadolu'nun bu kadim değerine herkesi davet ediyorum"

Vali Orhan Tavlı da Troya Yılı'nda Çanakkale'de sporda ve sanatta uluslararası alanda çok sayıda etkinlik düzenlendiğini söyledi.

Bunun en önemlileri arasında açık su yüzme yarışlarının olduğunu ifade eden Tavlı, "Yüzme yarışı Kale Grubu ve Türk Spor Vakfı’nın iş birliğinde yapılmakta. Bine yakın sporcu bu yarışmaya katıldı. Çanakkale merkezden Troya'ya doğru yüzecekler. Kendilerine başarılar diliyorum. 2018'de Troya'ya ve Çanakkale'ye, Anadolu'nun bu kadim değerine, bu topraklara herkesi davet ediyorum." dedi.

Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan ise Troya Yılı'nın kent için çok önemli bir dönüm noktası olduğunu belirterek, "Pek çok uluslararası etkinlik gerçekleşiyor. Bunlardan bir tanesini bugün görüyoruz. Troya aslında Çanakkale’de doğu ve batıyı birleştiren bir noktada. Sporda, kültürde, Troya'yı, Çanakkale'yi bu tür projelerle doğu ve batının merkezi haline getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bana göre Troya Yılı şimdi başlıyor. Troya Müzesi'nin açılışı başka bir ivme kazandıracak. Herkesi Troya'ya, Çanakkale’ye Troya Müzesi'ne davet ediyoruz." ifadesini kullandı.

Yarışmacılar 5,8 kilometrelik parkuru tamamlayıp Kepez Halk Plajı'ndaki bitiş noktasına ulaştı.

- Dereceye girenlere ödülleri verildi

Yarışmada Erkeklerde Doğukan Ulaç birinci, Hasan Emre Musluoğlu ikinci, Deniz Akış üçüncü oldu. Kadınlarda ise birinciliği Nilay Erkal, ikinciliği Ada Sude Korkmaz, üçüncülüğü Ruth Hatton elde etti.

Burada düzenlenen törende dereceye girenlere ödülleri, eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Vali Orhan Tavlı, Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Ute Hascher-Brückner tarafından verildi.

Burak Akay- AA


Benzer Haberler & Reklamlar