Taş sandık mezarın bulunduğu alan nekropol olabilir

Taş sandık mezarın bulunduğu alan nekropol olabilir

Karabük'te Roma devrinden kalma taş sandık mezarın bulunduğu alanda yol çalışmaları durduruldu, yapılacak arkeolojik tetkiklerin sonucu bekleniyor.

Yenice Kaymakamı Muhammet Fatih Demirel, ilçede belediye ekiplerinin yol çalışması esnasında Roma dönemine ait yaklaşık bin 800 yıllık taş sandık mezar bulunmasına ilişkin, "Burası muhtemelen bir mezar alanı. Çalışmalar sonunda burasıyla ilgili kesin ve net bilgilere sahip olacağız. Şu anda oradaki yol çalışmaları durduruldu." dedi.

Demirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mezarın çıkarıldığını duyar duymaz geniş güvenlik önlemleri aldıklarını polis ve jandarmanın bölgede nöbet tuttuğunu söyledi.

Mezarın ilçe tarihine ışık tutacağını düşündüklerini belirten Demirel, "Karabük Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'ndan ekipler alanda inceleme yaptı. Yapılacak araştırmaların ardından ilgili kurumlara da bildirilecek. Daha sonra bölgede daha derin ve geniş bir çalışma olabilir. Bakalım daha neler çıkacağını hep birlikte göreceğiz. Burası muhtemelen bir mezar alanı. Çalışmalar sonunda burasıyla ilgili kesin ve net bilgilere sahip olacağız. Şu anda oradaki yol çalışmaları durduruldu." diye konuştu.

Yenice Belediyesi ekipleri, Yirmibeşler Mahallesi'nde iki gün önce yol çalışması yaptığı sırada tarihi bir mezara rastlamış, olay yerine çağrılan polis ve jandarma ekipleri, geniş güvenlik önlemi almıştı.

Emniyet güçleri, kazı sırasında tahrip olan mezardan çıkan tarihi eserlere ise el koymuştu. Roma döneminde ait olduğu değerlendirilen taş sandık mezarın, yaklaşık bin 800 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Ahmet Özler- AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar