T-rex türü dinozorların zekalarının bedeni kadar gelişmediği savunuldu

T-rex türü dinozorların zekalarının bedeni kadar gelişmediği savunuldu

Aralarında davranış bilimci, paleontolog ve nörologların bulunduğu uluslararası araştırma heyetinin vardığı ortak karara göre; tyrannosaurus rex (T-rex) türü dinozorlar pek de zeki değillerdi. Eldeki verilere göre; T-rex'in iri cüsseine rağmen timsah ve kertenkeleler gibi davrandıkları tahmin ediliyor.

GEÇEN YILA KADAR T-REX'İN ZEKASININ GELİŞKİN OLDUĞU SANILIYORDU

Geçen yıla kadar yapılan araştırmalara göre yüksek nöron sayısına sahip T-rex türü dinozorların tahmin edilenden daha zeki oldukları ileri sürülüyordu. 

SON ARAŞTIRMALARA GÖRE EN İRİ DİNOZORUN PEK DE ZEKİ OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Dinozorlarla ilgili son bilimsel araştırmanın sonucu, Nisan ayı sonunda  "The Anatomical Record" dergisinde yayımlandı.

Phys.org sitesinin haberine göre, İngiltere’deki Bristol ve Southampton üniversiteleri, Almanya’daki Heinrich-Heine Üniversitesi, Kanada'daki Alberta Üniversitesi ve Royal Ontario Müzesi’nden araştırmacılar, dinozorların beyin ölçüleri ve nöron sayılarını tahmin etmekte kullanılan teknikleri inceledi.

DİNOZORLARIN BEYİN ÖLÇÜLERİ VE NÖRON SAYILARI İLE İLGİLİ TAHMİNLER GÜVENİLİR DEĞİL

Uluslararası araştırma heyeti, dinozorların beyin ölçüleri ve nöron sayılarına ilişkin önceki tahminlerin güvenilir olmadığını tespit etti.

Araştırmacılar, dinozorların ön beyin ölçülerinin gereğinden büyük gösterildiği, nöron sayılarının abartıldığı, timsahlar ve kertenkeleler gibi davrandıkları sonucuna vardı.

Nöron sayısı tahminlerinin zeka konusunda güvenilir rehber olmadığını vurgulayan araştırmacılar, nesli tükenmiş türlerin biyolojisinin güvenilir şekilde yeniden inşası için iskelet anatomisi, kemik dokusu, yaşayan akrabaların davranışları ve fosillerin izleri dahil olmak üzere çok sayıda kanıta bakılması gerektiğini belirtti.

Dinozorların beyinleri hakkında "endokast" adı verilen mineral boşluklarından ve şekillerinden bilgi ediniliyor.

NORON SAYILARI İLE DİNOZORLARIN ZEKA SEVİYESİ TAHMİH EDİLEBİLİR Mİ?

Nöron sayılarını dinozorların zekalarını tahminde kullanmak yanıltıcı

Bristol Üniversitesinden Hady George, dinozorların ve diğer nesli tükenen hayvanların zekasını tanımlamak için en iyi yolun, tek başına nöron sayısı tahminlerine dayanmak yerine makroskopik anatomiden fosil izlerine kadar çok sayıda kanıtın kullanılması olduğunu belirtti.

Edinburgh Üniversitesinden Dr. Ornella Bertrand da nöron sayılarının bilişsel performans için doğru tahmin unsurları olmadığına dikkati çekerek, bunları nesli tükenmiş hayvanların zekalarını tahmin etmekte kullanmanın son derece yanıltıcı yorumlara yol açtığını kaydetti.

trthaber


Benzer Haberler & Reklamlar