Şanlıurfa'da 2 bin yıllık 4855 adet antik tiyatro bileti yakalandı

Şanlıurfa'da 2 bin yıllık 4855 adet antik tiyatro bileti yakalandı

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde Jandarma ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonda tarihi eser kaçakçılığı yaptığı tespit edilen 3 kişi yakalanırken, Roma Dönemine ait görünen 4 bin 855 tarihi obje ele geçirildi. Objelerin antik dönemde tiyatro bileti olarak kullanıldığı belirtilirken, sahtelik tespiti için arkeometrik analiz sonuçları bekleniyor.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde Roma Dönemine ait olduğu değerlendirilen 4 bin 855 tarihi obje ele geçirildi, 3 şüpheli gözaltına alındı.

İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM) ekiplerince, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen "tarihi eser kaçakçılığı" çalışmaları kapsamında M.E.Y'nin elindeki tarihi eserleri satmak için müşteri aradığı bilgisine ulaşıldı.

Şüphelinin adresine düzenlenen operasyonda Roma Dönemi'ne ait olduğu değerlendirilen, o döneme ait tiyatroya giriş bileti olarak kullanılan 4 bin 855 tarihi obje ele geçirildi.

Tarihi eserler arkeologların inceleme ve raporlamasından sonra Şanlıurfa Müze Müdürlüğüne teslim edilerek analize gönderildi.

3 kişi ifadelerinin alınmasının ardından adliyeye sevk edildi.


Benzer Haberler & Reklamlar