Pterozorlar doğar doğmaz uçabiliyormuş

Pterozorlar doğar doğmaz uçabiliyormuş

Mezozoik Çağ’da yaşadığı bilinen Nesli tükenmiş uçan sürüngenlerden Pterozor'un doğdukları andan uçma kabiliyetine sahip olduğu ortaya çıkarıldı. Bilim iddia doğru ise Pterozorlar, günümüze kadar doğduktan sonra uçabilen tek omurgalı canlı olma özelliğine sahip.

Günümüzde hatta bildiğimiz yaşam tarihinde başka hiçbir omurgalı canlının Pterozor gibi doğduktan sonra uçabildiğine dair kanıt yok. Söz konusu keşif, dinozor dünyasının tamamını anlamak için de önemli.

Daha önceden, pterozorların, tıpkı kuşlar ya da yarasalar gibi neredeyse tam boyuta ulaştıklarında uçabildikleri düşünülüyordu. Bu varsayım, Çin’de kanatları az gelişmiş olarak bulunan canlıların fosilleşmiş embriyolarına dayanıyordu.

Bununla birlikte, pterodaktililer konusunda uzmanlaşmış bir paleobiyolog olan Dr. David Unwin ve kuş ve sürüngen üremesini araştıran bir zoolog olan Dr Charles Deeming bu hipotezi çürüttü.

Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences dergisinde 12 Haziran tarihinde David Michael Unwin ve D. Charles Deeming imzaları ile yayınlanan Pterosaurlarda doğum öncesi gelişim ve doğum sonrası lokomotif yeteneklerine etkileri (Prenatal development in pterosaurs and its implications for their postnatal locomotory ability) başlıklı makaleye göre

Araştırmacılar, Çin’de bulunan embriyoları kuşlarda ve timsahlarda doğum öncesi büyüme ile ilgili verilerle karşılaştırarak, hala erken gelişim aşamasında olduklarını ve yumurtadan çıkmak için henüz çok vakitleri olduğunu tespit etti.

Çin ve Arjantin’de yumurtadan çıkmadan hemen önce ölen embriyoların keşfi, pterodaktillerin doğumdan uçma kabiliyetine sahip olduklarına dair kanıt sağladı.

Bebek pterodaktiller ve yavru kuşlar veya yarasalar arasındaki diğer bir temel fark, ebeveyn bakımları olmaması ve doğdukları andan itibaren beslenip kendilerine bakmaları gerektiği.

Uçabilme yetenekleri onlara etçil dinozorlardan kaçmak için kullandıkları hayat kurtaran bir yaşam mekanizması verdi. Ancak bu kabiliyet aynı zamanda onların en büyük katillerinden biriydi, çünkü zorlu ve tehlikeli uçuş süreci birçoğunun çok erken yaşta ölmesine yol açtı.

Araştırma aynı zamanda, pterodaktillerin kuşlara ve yarasalara benzer şekilde davrandığı ve bu hayvanlar hakkındaki bazı önemli sorulara olası cevaplar sağladığı yönündeki görüşe karşı çıktı.

Pterozorlar doğumdan itibaren hem uçup hem kendilerini büyütebiliyorlardı. Bu da neden herhangi bir geçmişteki ya da günümüz kuş ve yarasa türünden çok daha büyük muazzam kanat açıklığına erişebildiklerine dair olası bir açıklama sunuyor.

Dr Deeming, “Tekniğimiz, pterozorların kuş ve yarasalardan farklı olduğunu ve bu nedenle karşılaştırmalı anatominin soyu tükenmiş türlerde yeni gelişim modları gösterebileceğini ortaya koydu.” diyor.

Science Daily. 12 Haziran 2019 (Çeviri: Erman Ertuğrul - Arkeofili)


Benzer Haberler & Reklamlar