Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Atölyesi açıldı

Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Atölyesi açıldı

Prof. Dr. Fuat Sezgin'nin adı, Düzce Teknopark binasında açılan atölyeye verildi.

Düzce Teknopark binasında Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı kapsamında oluşturulan Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Atölyesi'nin açılış töreninde konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, öğrenciler için önemli bir alanı daha hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Atölyenin Teknopark binası içerisinde kurulmasını özellikle istediklerini aktaran Çakar, şöyle konuştu: "Üniversitemizin bir eli bilim, bir eli şehrin ve sanayinin üzerinde olsun istiyoruz. Bu atölye, çocuklarımızın çok daha fazla kıymetli bilgilere ulaşmasını sağlayacak. Bu laboratuvarımıza Fuat Sezgin hocamızın adının veriliyor olması ayrı bir gurur kaynağıdır. İslam bilim ve teknoloji tarihinin çok önemli bir ismidir Fuat Sezgin. Değerli gençler için okuyup anlamak, İslam bilim tarihinin modern ve Batı felsefesiyle başlamadığını bilmek çok önemli."

Çakar, atölyenin hem üniversite hem de şehirde yaşayan tüm bireyler için bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından Çakar ile rektör yardımcıları Prof. Dr. İlhan Genç, Prof. Dr. İdris Şahin, Düzce Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Özkan Şahin açılış kurdelesini kesti, ardından da atölyeyi gezerek çalışmalar hakkında akademisyenlerden bilgi aldı.

Prof. Dr. Fuat Sezgin'i anma etkinlikleri kapsamında Muş'ta kar şenliği düzenlendi.

Muş Alparslan Üniversitesince (MŞÜ),Güzeltepe Kayak Merkezi'nde gerçekleştirilen şenlikte, halk oyunları gösterisi sunuldu, kızakla kayma ve kayaklı koşu yarışmaları yapıldı.

MŞÜ Rektör Yardımcısı Abdüllatif Tüzer, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yılın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Prof. Dr. Fuat Sezgin" yılı ilan edildiğini anımsattı.

Dünyanın önde gelen tarihçilerinden İslam bilim tarihi araştırmacısı Sezgin'in İslam bilimi alanında yetişmiş değerli bir şahsiyet olduğuna işaret eden Tüzer, "Farkındalık oluşturma, bir bilinç oluşturma, hatta örnek model oluşturması açısından yıl boyunca üniversitelerde çeşitli etkinlikler yapıldı. Biz de Muş Alparslan Üniversitesi olarak birçok etkinlik planladık. Bunların içinde en güzellerinden bir tanesi de kar festivali oldu. Bu festival ilgi gördü ve amacına ulaştı." dedi.

MŞÜ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Şükrü Çobanoğlu ise Prof. Dr. Sezgin'i andıklarını belirterek "Sadece sempozyumlarda değil böyle eğlenceli etkinliklerle de tanıtmak istedik. Amacımız Fuat hocayı gençliğe farklı bir şekilde tanıtmaktır. Bunu da başardığımıza inanıyorum." ifadesini kullandı.

AA


Benzer Haberler & Reklamlar