Paşabahçe Mağazaları'dan Zaman-sız hediyelikler

Paşabahçe Mağazaları'dan Zaman-sız hediyelikler

Paşabahçe Mağazaları, 'Zaman-sız' temalı tasarımları ile tarihi ve arkeolojik bulguları, dekoratif objelere dönüştürerek, ofis ve ev ziyaretleri için farklı bir hediye alternatifi oluşturdu. Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi'nde sergilenen Güneş Taşı Obje, Yıldız Taşı Obje ve Dekoratif Usturlap Zaman-sız kolkesiyonun ilk ürünleri.

Antik çağ döneminde yaşayan insanların güneşi gözlemleyerek zamanı ve yönünü büyük ölçüde tanımladığından hareketle zaman-sız koleksiyonunu tasarlayan Paşabahçe Mağazaları tasarımcıları, Babalar Günü için  hala hediye almamış olanları; Dekoratif Usturlap, Güneş Taşı ve Yıldız Taşı ürünlerini öneriyor.

Yıldız Taşı Obje

Aztek İmparatorluğu tarafından evreni temsil ettiği düşünülen, bazalttan yapılmış ve zengin kabartmalarla kaplı Tizoc taşından esinlenilerek oluşturulmuştur. Sekiz noktalı veya sekiz ışınlı güneş diski betimlemesi obje yüzeyine, gökleri temsil eden stilize yıldız bandı kenar bordürü olarak uygulanmıştır. Orjinal eser, Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

Yıldız Taşı Obje üzerinde bulunan rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile altın yaldız ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

 Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi'nde sergilenen Güneş Taşı Obje

1790 yılında Meksika'da yapılan arkeoloji kazılarında ortaya çıkarılan, Aztek Takvim Taşı'nın üzerindeki motiflerden esinlenilerek oluşturulmuştur. Bugün Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi'nde sergilenmekte olan taşın tam ortasında Aztek Güneş Tanrısı Tonaiuth'un yüzü betimlenmiştir.

Güneş Taşı Obje üzerinde bulunan rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile altın yaldız ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Dekoratif Usturlap

Dekoratif Usturlap üzerinde bulunan desenlerde, meridyen ve paralel daireler ve astronomi ile ilgili terimler yer almaktadır.

Dekoratif Usturlap, İslam Eserleri Müzesi'nde bulunan pirinç malzeme bir usturlaptan esinlenilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın ve eskitme boyaları kullanılarak dekorlanmıştır.

Zaman-sız teması içerisinde yer alan Güneş Saati Dekoratif Obje ve Güneş Saati Kağıt Ağırlık da yakın zamanda mağazalarında satışa sunulacak.

'Zaman-sız' temalı ürünleri Paşabahçe Mağazaları ve www.pasabahcemagazalari.com internet sitesinde görülebiliyor.


Benzer Haberler & Reklamlar