Paolina Borghese heykeli Selfie çekmek isterken turistçe kırıldı

Paolina Borghese heykeli Selfie çekmek isterken turistçe kırıldı

Selfie pozu için İtalya’nın ünlü neo-klasik heykeltıraşlarından Antonio Canova’nın eseri Paolina Borghese alçı heykelinin üzerine oturan Avusturyalı turist, heykelin ayak parmaklarını kırdı.

BBC’nin haberine göre, 1757 yılında doğan Antonio Canova adına açılan müzede yaşanan olayda, heykeltıraşın en ünlü eserlerinden Paolina Borghese heykelinin alçı modeli zarar gördü.

Antonio Canova Gypsotheca Müzesi olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Avusturyalı bir turistin, Paolina Borghese heykelinin üzerine oturarak iki ayak parmağının kırılmasına yol açtığını, ardından da olayı bildirmeden aceleyle müzeden uzaklaştığını bildirdi.

Müzenin açıklamasına göre, güvenlik görevlileri heykelin zarar gördüğünü birkaç dakika sonra fark ederek alarmı çalıştırdı. Kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu, Avusturyalı bir turist kafilesinde yer alan bir kişinin, selfie çekmek için heykelin üzerine oturduğu belirlendi.

Avusturyalı turistin müzedeki rezervasyon kaydı sayesinde kimliği belirlendi ve olay kolluk kuvvetlerine bildirildi.

İtalya’nın tanınmış sanat eleştirmenlerinden, Possagno Canova Vakfı Başkanı Vittorio Sgarbi “şuursuz barbar” diye tanımladığı turistin ülkesine dönmeden bulunması ve cezalandırılması çağrısı yaptı.

Possagno Belediye Başkanı Valerio Favero ise güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu yönündeki eleştirileri, “Medeniyet yoksunlarına karşı hiçbir tedbir sanat eserlerini korumaya yetmez.” diye yanıtladı.

1804 yılında yapılmış alçı heykel, 1917 yılında I. Dünya Savaşı’nda sırasında bombaların müzeye çarpmasından sonra hayatta kalmıştı. 2004 yılında yapılan restorasyon ile figürün kopmuş kafası yeniden yerleştirildi ve kumaş, el ve ayaklardaki hasar onarıldı.

İtalya’da önerilen yeni yasa, sanat eserinin tahrip edilmesi için verilen azami cezayı 100.000 € (117.000 $) para cezası üzerine sekiz yıl hapis cezasına çıkarabilir.

BBC - Çeviri: Arkeofili


Benzer Haberler & Reklamlar