Ofsayt Müzesi interaktif ortamda 24 Haziranda açılacak

Ofsayt Müzesi interaktif ortamda 24 Haziranda açılacak

Futbol oynamaktan tutuklanan kadınların tarihine ışık tutmak için kurulması planlanan Ofsayt Müzesi, kadınların futbol oynamalarının yasaklandığı yıllara ışık tutmaya hazırlanıyor.

20’nci yüzyılda aralarında Birleşik Krallık, Almanya, Fransa ve Brezilya’nın bulunduğu birçok ülkede, sporun doğurganlığı etkilediği ya da kadınları maskülenleştirdiği gibi cinsiyetçi düşünceler nedeniyle kadınların futbol oynamaları yasaklanmıştı.

MediaCat.com'dan Sencer Uçar'ın haberine göre;  Google, FIFA Kadınlar Dünya Kupası öncesinde hayata geçirdiği online müze The Offside Museum (Ofsayt Müzesi, Museu do Impedimento) aracılığıyla, geçmişe ve özellikle de 1920’lerden 1970’lere uzanan dönemde yasaklarla boğuşan futbol kadınlarının hikâyelerine ışık tutmaya hazırlanıyor.

İnteraktif online müzede sergilenecek materyaller, henüz toplanma aşamasında. Bunun başlıca nedeniyse, yasaklı yıllara dair materyallerin azlığı.

Google’ın açıklamasında da, “Google kadın futbolu tarihini derlemeye kalktığında, ortada öyle bir tarih yoktu. Google bu yüzden kadın futbolunu tarihindeki boşlukları doldurmak adına insanlardan yardım istiyor.” satırları yer alıyor.

Müze için hazırlanan filmde ise kamera karşısına Brezilya’da kadınların futbol oynamasının yasaklandığı dönemde hakemlik yapan ve bu yüzden 15 kez tutuklanan Léa Campos geçiyor.

İnsanlardan toplanacak materyallerle düzenlenecek Ofsayt Müzesi, ziyarete 24 Haziran tarihinde açılacak.


Benzer Haberler & Reklamlar