Notre-Dame Katedrali'ndeki yangın restorasyon kaynaklı olabilir

Notre-Dame Katedrali'ndeki yangın restorasyon kaynaklı olabilir

Sadece Fransızlar değil tüm dünya sanatseverlerini derin üzüntüye boğan Notre-Dame Katedrali yangını tüm dünyada kaygıyla izlendi. Katedral sözcüsü, tarihi yapının tamamının yandığını açıklarken, yangının renovasyon çalışmalarının yapıldığı bölümde başladığı belirtildi.

Victor Hügo'nun Notre-Dame'ın Kamburu eserini okuyan herkesin Quasimodo'nun evi olarak tanıdığı Notre Dame Katedrali saatler süren yangın sonucu çökerken, tarihi binadaki yangını, Parisliler Seine Nehri kıyılarından dünyanın diğer tüm ülkelerindeki sanat ve tarih meraklıları canlı yayınlarla televizyon ekranlarından izlediler.

Notre Dame Katedrali'nin çatısının tamamı çıkan yangın sonucu çökerken, yangının söndürülememesi nedeniyle çevre binalarda yaşayanların tahliye edilmesine karar verildi. Paris Belediyesi, devam eden yangın nedeniyle tahliye işlemlerini yürütmek için kriz masası oluşturdu. Paris polisinin aldığı karar çerçevesinde katedralin etrafındaki evler, oteller ve iş yerlerinin tahliye edilmesine başlandı.  Tahliye edilen mahalle sakinleri ile otellerde kalan turistler için barınaklar oluşturuldu, bu alanlara yatak ve gıda maddeleri gönderildi, tahliye edilenlerin geceyi barınaklarda geçirebileceği belirtildi.

Paris İtfaiyesi, Notre Dame Katedrali'ndeki yangının kısa süede söndürülüp söndürülemeyeceğinden emin olamadıklarını duyurdu.

Yangının nedenine ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken, itfaiye yetkilileri restorasyon (yenileme) çalışmalarının yangını başlattından şüpheleniyor.


Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Avrupa'da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali'nde renovasyon çalışmaların yapıldığı bölümde yangının çıktığı aktarıldı.

Katedral Sözcüsü: Geriye bir şey kalmayacak

Katedral sözcüsü, tarihi yapının tamamının yandığını açıklarken, yangının renovasyon çalışmalarının yapıldığı bölümde başladığı belirtildi.

Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Avrupa'da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali'nde renovasyon çalışmaların yapıldığı bölümde yangının çıktığı aktarıldı.

Restorasyonda kimyasal ve sentetik madde kullanımı eleştiriliyordu

Restorasyonda son dönemde kimyasal ve geleneksel yapıdan uzak sentetik malzemenin bolca kullanılması tartışma konusuydu. Hatta Venedik Tüzüğü olarak bilinen Uluslararası Koruma İlkelerine bu tarz malzemelerin kullanımını sınırlama konusunda ek maddelerin ilavesi teklif ediliyordu.

Öte yandan binanın sabotaj sonucu yandığına dair iddialar da söz konusu. Yangın raporunun konu hakkında daha net bilgiler içermesi umuluyor.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar