Nil'in Tanrı Kralları

Nil'in Tanrı Kralları

Bu kitap, Mısır krallarının tanrı olma süreci açıklanırken eskiçağ tarihinin en etkin bürokrasi sınıfının ortaya çıkışını, tanrısını tekleştirmek isteyen Akhenaton’un mücadelesini, Mısır’ın insanlığa hediyesi olan Maat anlayışını ve piramidal yönetim yapısının en erken evresini anlatıyor.

İnsanlığın kadim medeniyetlerinden Mısır, sahip olduğu yaşam biçiminin özgünlüğüyle günümüz insanları için hâlâ merak kaynağıdır. Bu merakın bir kısmını Mısır krallarının nasıl tanrı oldukları ve niçin aile içi evlilik yaptıkları soruları oluşturmaktadır. Bu soruların cevapları tek nedenle açıklanamayacak kadar karmaşık olup binyılların yönetim sorunlarına bulunan çözümler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nil Nehri’nin kıyısındaki ilk tarım köyleriyle başlayıp şehirlerle devam eden yaşamı kuşatan Mısır’daki yönetim anlayışı, eskiçağ tarihinin en güçlü monarşik yapısına dönüşürken, yöneticiler önce kral sonra tanrının oğlu ve nihayetinde tanrı olmuşlardır.

Bu kitapta, Mısır krallarının tanrı olma süreci açıklanırken eskiçağ tarihinin en etkin bürokrasi sınıfının ortaya çıkışını, tanrısını tekleştirmek isteyen Akhenaton’un mücadelesini, Mısır’ın insanlığa hediyesi olan Maat anlayışını ve piramidal yönetim yapısının en erken evresini okuyabileceksiniz.

Teknik Bilgiler

ISBN: 9786053965107
Yazar: Ercüment Yıldırım
Cilt tipi: Karton Kapak
Yayın Dili: Türkçe
Baskı Yılı: 2019
Sayfı Sayısı: 199 Sayfa
Ebat: 19 x 21 cm

Kitabı Satın Almak İçin Tıklayınız 
 


Benzer Haberler & Reklamlar