Müzenin 'Kyme'ti bilinmiyor

Müzenin 'Kyme'ti bilinmiyor

Ziyarete açılmayan ve bakımsız bırakılan müzenin hali içler acısı

Geçtiğimiz yıllarda içi boşaltılan ama çevrecilerin tepkisi üzerine eserleri geri yerleştirilen Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazıevi bu sefer bakımsız bırakılarak tahrip ediliyor. Güvenliği sağlanmayan müzenin kendi haline bırakılması birçok tehlikeye davet çıkarıyor. Müzenin camları kırılmış, kapıları tahrip edilmiş durumda. Bahçesi ise içki şişelerinden geçilmiyor.

www.aliagaekspres.com.tr sitesinden İsmail Afacan'ın haberine göre; Müzenin içinde Kyme Antik Kenti’nden çıkarılmış bir çok tarihi eser bulunuyor. Müzenin pencerelerinden içeriye bakıldığında tarihi eserler çok rahatlıkla görülebiliyor.Kapıların tahrip edilmiş olması eserlerin çalınma riski altında olduğunu gösteriyor.

BAKANLIĞI GÖREVE ÇAĞIRDILAR

Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazıevi'nin kendi haline bırakılmasına Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu tepki gösterdi. Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazıevi'nin Aliağa halkına kültürel alanda önemli bir kazanç alanı olabileceğini söyleyen Karaçorlu, ziyarete açılmayan ve bakımsız bırakılan müzenin Aliağa halkının geleceğinden yıllarca çalındığını belirtti.

Karaçorlu, müzenin korunması için "Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı bir kez daha göreve çağırıyoruz!" dedi.


Benzer Haberler & Reklamlar