Müzelerde tarihi eserleri 3 boyutlu görme imkanı

Müzelerde tarihi eserleri 3 boyutlu görme imkanı

Tarihi eserler parmakların ucunda. Ziyaretçiler, normalde tek yüzünü görebildikleri eserleri, uygulama sayesinde 3 boyutlu inceleyebiliyorlar.

ANKARA - Müzelerde kullanılmaya başlanan görüntü işleme ve artırılmış gerçeklik teknolojisiyle, ziyaretçiler yüzlerce yıllık eserlere adeta dokunma deneyimi yaşıyor.

ODTÜ Teknokent bünyesinde Ar-Ge çalışmaları yürüten Aurvis Bilişim, görüntü analizi ve işleme ile artırılmış gerçeklik alanındaki deneyimiyle müzelere özel bir uygulama geliştirdi. Aurvis Bilişim Teknoloji Direktörü Zafer Arıcan'ın verdiği bilgiye göre, Akıllı Mobil Müze Rehberi, ilk olarak Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde kullanılmaya başlandı.

Ziyaretçiler, söz konusu rehberi kendi akıllı telefonları ya da tabletleriyle kullanabiliyor. Böylelikle uygulamanın kullanıldığı müze için ek cihaz alımı masrafı söz konusu olmuyor. Müzenin temasında değişiklik yapılmasına, eserin çevresine "QR kodu" gibi ilave bir tanımlayıcı koymaya gerek kalmıyor, sinyal yayan cihazların kullanımına da ihtiyaç duyulmuyor.

Uygulamayla müzenin mobil ortamda var olması sağlanarak adres, konum, iletişim bilgileri, açılış-kapanış saatleri, giriş ücretleri, müze planı gibi pratik bilgiler hakkında ziyaretçilere bilgi veriliyor.

"Kameradan eser tanıma teknolojisi" ile ziyaretçiler, uygulama içinden telefon kameralarını bir esere doğrulttuklarında farklı bir deneyimle karşı karşıya kalacak. Telefonun esere yönlendirilmesiyle karekod ya da tanımlayıcı resim gibi herhangi bir ilave unsura ihtiyaç duymadan otomatik tanıma işlemi gerçekleşecek. Daha sonra eserle ilgili zengin içerik ekrana gelecek. Böylece eser hakkında detaylı bilgilere yazılı, sesli ve görsel sesli olarak ulaşılacak.

Ziyaretçiler seslendirilmiş içeriği telefonlarından kulaklık gibi ilave bir aksesuara gereksinim duymadan dinleyebilecek. Seslendirilmiş içerik ses düzeyi müzede gürültü oluşumunu engelleyecek düzeyde tutulacak. Uygulama için ortak kullanıma sunulan kulaklık, kulaklık sistemi gibi cihazlara ihtiyaç duyulmaması hijyen sorunlarını da ortadan kaldırıyor.

Birçok müzede ziyaretçiler vitrindeki eserin yanında sunulan sınırlı bilgi ile yetinmek durumunda kalırken, uygulama sayesinde yüksek çözünürlükle resim ve videolarla çok daha fazla içeriğe ulaşılabiliyor. Yüksek çözünürlükteki fotoğraflar sayesinde eser üzerindeki en küçük detaylar, figürler bile incelenebiliyor. Ziyaretçiler adeta müzedeki tarihi eserlere dokunma deneyimi yaşıyor.

Uygulama ziyaretçilere eserleri 3 boyutlu tanıma imkanı sunuyor. Ziyaretçiler normalde eserin sergilendiği vitrinde tek yüzünü inceleme yapabilirken, uygulama sayesinde eser 3 boyutlu görülebiliyor. Böylelikle eserin sergilenme şekli dolayısıyla görülemeyen kısımlarına da uygulama sayesinde erişilebiliyor.

Harita görünümü ile katta hangi eserler olduğunu görebiliyor. Böylece ziyaretçinin müzedeki konumunu belirlenmesi ve ziyaretini daha efektif yapması sağlanıyor.

Uygulamayla ziyaretçiler deneyimlerini sosyal medya uygulamalarından kolayca paylaşabiliyor.

Akıllı Mobil Müze Rehberi ile ziyaretçilerin müze içindeki davranışları takip edilerek, en çok ilgi gören eser, ziyaretçilerin gezi rotası, ortalama geçen süre gibi önemli istatistikler tutulabiliyor. Ayrıca uygulama içinde anket özelliği ile ziyaretçilerden kolay şekilde geri bildirim alınabiliyor.

Uygulama için eserler ve bulundukları vitrinler, ziyaretçilerin olası bakış açıları dikkate alınarak fotoğraflanıyor ve görüntüleniyor. Fotoğraf ve görüntüler tanıma sistemine yükleniyor, vitrinler de sisteme tanımlanıyor. Telefonun kamerası esere tutulduğunda tanımlanan fotoğrafla sistemdeki bilgiler eşleştirilerek ziyaretçiye sunuluyor.

Necip Fazil Celik - AA


Benzer Haberler & Reklamlar