Musul'da Maşki Kapısı restore edilirken, yeni Asur kaya kabartmaları bulundu

Musul'da Maşki Kapısı restore edilirken, yeni Asur kaya kabartmaları bulundu

Musul’un merkezinde yer alan Ninova arkeolojik alanınında bulunan 12 kilometrelik sur duvarlarına ait 2700 yıllık Maşki Kapısı (Mashki Gate) restorasyon projesinde çalışan arkeologlar, Asur dönemine ait Asur dönemi anıtsal kaya kabartmaları keşfettiler.

Mashki Kapısı restorasyon projesi kapsamında Iraklı arkeologlar Musul’da Maşki Kapısı’nda başlatılan arkeoloji kazılarında Asur dönemi anıtsal kaya kabartmaları ortaya çıkarıldı. 1968 yılında Iraklı arkeologlar tarafından keşfedilen kapı, bir koridordan geçerek büyük bir salona açılıyor.

Irak Küktür Bakanlığı'nın açıklamasına göre; yeni bulunan kaya kabartmaları M.Ö. 705’ten 681’e kadar hüküm süren Asur Kralı Sinharib’in dönemine ait görünüyor. 

Kazı ekibinin başkanı Ali Shalgham, Asur Dönemi sekiz kaya oyma kabartmasında savaş sahnelerinin yanı sıra palmiye, üzüm, nar ve incir ağaçlarını da gösterdiğini söyledi.

Bölge, 2016 yılında IŞID militanları tarafından tahribata uğrayan arkeolojik alanlardan birisidir. Maşki Kapısı’nı buldozerlerle tahrip eden IŞID bu üzücü anları canlı olarak internette yayınlamıştı.

Mashki Kapısı restorasyon projesi, çatışma bölgelerinde mirasın korunması için uluslararası bir ittifak olan Aliph Vakfı ile işbirliği içinde yürütülmektedir.

2021’de başlayan ve 2023’te sona ermesi planlanan 1,1 milyon dolarlık proje, Pennsylvania Üniversitesi tarafından yönetiliyor.


Benzer Haberler & Reklamlar