Michigan Devlet Üniversitesi, İnka Kızı mumyasını Bolivya'ya iade etti

Michigan Devlet Üniversitesi, İnka Kızı mumyasını Bolivya'ya iade etti

ABD’nin Şili Konsolosluğu tarafından 1890’da Michigan Devlet Üniversitesine bağışlanan Mumya, Bolivya'ya iade edildi. 500 yıllık olduğu tespit edilen Mumya Quechua dilinde “prenses” anlamına gelen Ñusta olarak adlandırılmıştı.

ABD'deki Michigan Devlet Üniversitesine 129 yıl önce bağışlanan 500 yıllık "İnka kızı" mumyası, Bolivya'ya geri gönderildi. Bolivya Kültür Bakanı Wilma Alanoca, yaptığı açıklamada, son yıllarda hükümetin yasa dışı yollardan kaçırılan çok sayıda arkeolojik eseri geri getirdiğini belirterek, "İlk defa İnka döneminden bir mumya geri getirildi" dedi.

PRENSES OLUP OLMADIĞI BİLİNMİYOR

Michigan Devlet Üniversitesinden emekli antropoloji profesörü William A. Lovis, mumyaya "Prenses" adının verildiğini ancak onun gerçekten prenses olup olmadığını bilmediklerini kaydetti.

15. YÜZYILIN İKİNCİ YARISINDA MUMYALANDI

Lovis, mumyanın yanında bulunan sandalet, küçük kil kavanoz ve çeşitli bitkilerin kutsal bir öneme sahip olabileceğinin altını çizdi. İnka kızının, 15. yüzyılın ikinci yarısında mumyalandığı belirtiliyor.

İki hafta önce başkent La Paz'a geri gönderilen mumya üzerinde, kasımda Bolivyalı akademisyenler ve yabancı uzmanlar tarafından yeni bir çalışma yapılması bekleniyor.
Mumyanın kalıntıları La Paz'daki Ulusal Arkeoloji Müzesi'nde tutuluyor.

AND DAĞLARINDAN GELDİ

Uzmanlar, İnka kızının öldüğünde 8 yaşında olduğunu, Lama ve Alpaka ipliklerinden yapılı bir elbiseyle gömüldüğünü değerlendiriyor. İnka medeniyetinin son yıllarında La Paz yakınlarındaki And Dağları'ndan geldiği bilinen mumyanın çok iyi korunduğu ifade ediliyor.


Benzer Haberler & Reklamlar