Meksika Mağaralarında ilk İspanyol istilacılar

Meksika Mağaralarında ilk İspanyol istilacılar

Amerikalı yerliler tarafından yapılmış en erken İspanyol işgalci tasvirleri bulundu. Meksika'daki mağara duvarlarındaki ilk İspanyol İstilacıların tasvirleri, Amerika kıtasına ayak basan Avrupalıların sergilediği vahşete dair ilk izlenimler...

Meksika’nın uzak mağaralarında bulunan İspanyol işgalcilerin çizimleri, Amerika kıtalarının vahşice sömürgeleştirilme sürecine ışık tutuyor.

Arkeologlar, yerlilerin Meksika dağlarında bulunan mağaraların duvarlarına yaptığı, İspanyol işgalcilerin (conquistadores) betimlendiği çizimler keşfetti. Bu belki de Amerika kıtaların işgalinin başlangıcından hemen sonra Meksika’nın Guerrero Eyaleti’nde yaşayan yerli halkın yapmış olduğu bilinen ilk İspanyol tasvirleri olabilir.

Ağustos 2015’te başlayan keşif gezisi, Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü (INAH) arkeologları tarafından yürütüldü ve keşif, alana ulaşım zor olduğundan dikkatlice planlandı. Öyle ki, araştırma ekibi alana ulaşmak için dört saat boyunca yürümek zorunda kaldı.

Çizimler Kolomb öncesi dönemde doğa, bereket ve yağmur ile ilişkili ritüellerin yapıldığı beş mağarada bulundu. Ancak İspanyol sömürgesi sırasında yerliler, yerleşimcilerin zulmünden kaçmak için bu mağaraları büyük ihtimalle sığınak olarak kullandı.

Çizimlerde resmedilen kişilerin 16. yüzyıl İspanya’sında rastlanan kıyafetler giydikleri görülüyor, dolayısıyla çizimlerin sömürgeleşme başlangıcının sonrasına ait olduğu düşünülüyor. Çizimlerde, insanların pantolon ve tüylerle süslü şapka giydiği görülüyor. Çizimlerde bazı kişiler kılıç ve arkebüz (harquebus, ayaklı bir silah) gibi ateşli silahlar taşıyorken, bazıları ise at sürüyor. Ayrıca duvarlarda Avrupa modasına göre giyinen bir kadının tasviri de görülüyor.

Yerli sanatçılar, mağara duvarlarındaki ‘Consquistador’ figürlerinin yanı sıra, aynı zamanda hayvan figürleri ve geometrik şekiller de tasvir etmiş. Ayrıca, mağaraların içinde arkeologlar seramik objeler, taşlar ve metal parçalar da buldu.

İlginç olan ise, çizim tarzlarının Avrupalıları tasvir eden resimler ile diğer sanat eserleri arasında farklılık göstermesi. Araştırmacılar işgalci figürlerin 16. ve 17. yüzyıllara ait el yazmalarında görülen tasvirlere benzediğini söylüyor. Bununla beraber, hayvan tasvirlerinin Aztek El Yazmalarındaki figürlere oldukça benzediği görülüyor. Aztek El Yazmaları, Meksika Vadisi’ndeki işgalden önce yaşayan halk tarafından Meksika tarihini belgelemek için aynı zamanda oluşturuldu.

Araştırma ekibi ilerleyen zamanlarda mağaraya tekrar dönerek buradaki resimler hakkında daha fazla şey öğrenmeyi umuyor.

Çeviri Kaynağı:

İnternational Business


Benzer Haberler & Reklamlar