Malazgirt savaş alanı Milli Park ilan edildi

Malazgirt savaş alanı Milli Park ilan edildi

Danişmentgazi Mahallesi'nde 3 bin metrekare alanda, orman, yürüyüş ve mesire alanları, kalıcı oba çadırları, gençlik kampı, otopark ile Malazgirt tarihine uygun cami yapılacak.

Malazgirt Ovası'nın "Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı" olarak belirlenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, "Türklere Anadolu'nun kapılarında kesin zafer sağlayan son savaş" olarak bilinen Malazgirt Meydan Muharebesi'nin yaşandığı Muş'un Malazgirt Ovası, "Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı" olarak belirlendi.,

Söz konusu karar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 29 Ocak tarihli yazısı üzerine, 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu'nun 3'üncü maddesine göre Bakanlar Kurulunca 5 Şubat'ta alındı.

Muş'un Malazgirt Ovası'nın "Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı" olarak belirlenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete'de yayımlanması ilçe sakinlerini sevindirdi.

Kararın ardından Danişmentgazi Mahallesi'nde 3 bin metrekare alanda, orman, yürüyüş ve mesire alanları, kalıcı oba çadırları, gençlik kampı, otopark ile Malazgirt tarihine uygun caminin yapılacak olması bölge halkını mutlu etti.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar