Kırklareli'de bir tarlada su kuyusu ve tüneller bulundu

Kırklareli'de bir tarlada su kuyusu ve tüneller bulundu

Kırklareli Dereköy yolu mevkisinde tarlasını sürdüğü sırada büyük bir taş fark eden çiftçi, taşın altında tünel gördü. 1940'lı yıllarda askeri alan olarak kullanılan tarlada kuyu olarak da değerlendirilebilecek yapının taban kısmından farklı kollara ayrıldığı belirlendi.

Kırklareli Müze Müdürlüğü uzmanları ile İstanbul Galeri Mağara Araştırma grubu üyelerinin yaptığı ilk incelemede, su tüneli olarak kullanılmış olabileceği tahmin edilen yapının 7 metre derinliğinde olduğu ve farklı kollara ayrıldığı tespit edildi.

Kültür ve Turizm Müdürü Necmi Asan, AA muhabirine yaptı açıklamada, kuyu olarak da değerlendirilebilecek yapının taban kısmından farklı kollara ayrıldığını, bölgenin 1940'lı yıllarda askeri alan olarak kullanıldığını söyledi.

Necmi Asan: Ön incelemelerin ardından tespitler devam ediyor

Ön incelemelerin ardından detaylı çalışmaların yapılacağını aktaran Asan, "Dereköy yolu üzerinde tarlasını süren bir vatandaş kuyu olduğunu görmüş ve bize haber vermiş. Uzmanların incelemesinde burada su kuyularının olduğunu, muhtemelen 1940'lı yıllarda askeri alan olarak kullanıldığı tespit edildi. Ön incelemelerin ardından tespitler devam ediyor." diye konuştu.

Kırklareli Kent Konseyi Doğal Varlıklar Koruma ve Çalışma Grubu Başkanı Mahmut Sürer, "Çalışma grubu bulunan kuyuya girdi. Çok eski bir kuyu." dedi.

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Komisyonu Başkanı Göksal Çidem de çalışmaların takipçisi olduklarını bildirdi.

Ufuk Ertop- AA


Benzer Haberler & Reklamlar