Kanada'da 14 bin yıllık barınaklar bulundu

Kanada'da 14 bin yıllık barınaklar bulundu

Araştırmalar son buzul çağı döneminde yerleşimcilerin basit barınaklar kurarak bu bölgede yaşadıklarını gösteriyor.

Britanya Kolumbiyası’ndaki Trinquet adasında, Heiltsukların geleneksel hikayeleriyle de örtüşen basit barınaklardan oluşan 14,000 yıllık yerleşim bulundu.

Kuzey Amerika yerlileri olan Heiltsukların geleneksel hikayeleri, atalarının binlerce yıl önce Kanada’nın kıyı şeriti boyunca yerleştiklerine dair hikayeler ile doludur. Son yapılan bilimsel araştırmalar bu etnolojik verilerin doğruluğunu kanıtlar nitelikte. Araştırmalar son buzul çağı döneminde yerleşimcilerin basit barınaklar kurarak bu bölgede yaşadıklarını ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz sene Triquet Adası’nın Britanya Kolumbiyası sahili boyunca yapılan keşif sonucunda arkeologlar, karbonlaşmış buluntular, deniz canlıları avlamak için geliştirilmiş aletler, kancalar, mızraklar hatta ateş yakmak için kullanılan el matkapları gibi bir dizi buluntuyu ortaya çıkardılar.

Bulunan karbonlaşmış malzemeler yardımı ile yapılan tarihlendirmeler, yerleşimcilerinin bu alanda yaklaşık 14,086 ila 13,613 yıl önce bu bölgede etkin bir şekilde yaşamlarını sürdürdüklerini ortaya koyuyor. Bu tarihleri özel kılan nokta ise, bu yerleşimcileri Kuzey Amerika’nın en eski yerleşimcileri yapıyor olması.

Deniz seviyelerinin sabitliği büyük avantaj

Özellikle bu çeşit deniz kenarı yerleşimcilerine dair bilgilerimiz oldukça kısıtlı. Deniz seviyelerindeki hareketlenmeler bu yerleşimcilerin yaşam alanlarını sular altında veya dev alüvyon dolgular altında bırakmakta. Triquet adasında ise bu duruma dair bir kanıt bulunamadı. Araştırmacılar yapılan çalışmalar sonucunda Triquet Adası çevresinde deniz seviyelerinin Buz Devri sonundan başlayarak yaklaşık 15,000 yıldır belirgin bir istikrarla sabit kaldığına dair kanıtlar ortaya koydu. Bu durum, Heiltsuk yerlilerinin istikrarlı bir cennet olarak niteledikleri bu alan hakkında ne kadar haklı olduklarını da kanıtlıyor.

Sözlü tarih araştırmaları ile başlanan çalışmalar bir süre ardından arkeolojik çalışmalar doğrultusunda da sonuçlar vermeye başlamış durumda. Araştırmacılar daha önceden ellerinde yalnızca etnolojik ve sözlü tarihe dayalı bilgiler olduğunu ancak ortaya çıkan arkeolojik buluntular sayesinde konu hakkında önemli materyal buluntulara da sahip olduklarını vurguluyorlar.

Tolunay Bayram - Arkeofili (iflscience, vancouverisland.ctvnews.ca)


Benzer Haberler & Reklamlar