Helenapolis arkeoloji kazıları karada ve denizde sürecek

Helenapolis arkeoloji kazıları karada ve denizde sürecek

Yalaova'daki antik liman kenti Helenapolis Antik Kenti'nin merkezi noktalarının tespiti için jeoradar çalışması yapıldı.

Roma İmparatoru I. Konstantin'in annesinin adını taşıyan Helenapolis Antik Kenti'nde 2021 yılındaYalova Müze Müdürlüğünce Altınova Belediyesi desteğiyle Helenapolis Su Altı Kazıları olarak başlatılan 2022 yılında "Hersek Deltası Kara ve Sualtı Kazıları" adıyla genişletilen arkeoloji çalışmaları, bu yıl antik kentin merkezi konumunda bulunan ormanlık bölgede sürüyor.

Altınova Belediye Başkanı Oral Helenapolis Antik Kenti'nin olduğu bölgede hem deniz hem de karolmak üzere çift yönlü kazı çalışmaları yapıldığına dikkati çekerek, "Bu bölge tamamen tarihi bir dokusu olan aynı zamanda doğal bir güzelliği olan bir alan. İnşallah hem Altınova hem Yalova halkının, aynı zamanda ülkemizin ve uluslararası tüm vatandaşların burada izleme amaçlı veya kültürel, tarihi gezi amaçlı gelebilecek bir nokta haline gelecek yakın zaman içerisinde. Bu çalışmaların sonucunda da Hersek'teki bir alanımız arkeolojik eserlerin toplandığı bir merkez haline geliyor. İnşallah önümüzdeki süreçte de orada bir arkeoloji müzesini hayata geçirir, burayı tarihi dokusu, doğal güzellikleriyle bir turizm merkezi, kültür merkezi haline getireceğiz." dedi.

Antik kentin merkezinin tespiti ve yapılacak kazı çalışmalarının planlanmasına yönelik bölgede jeoradar çalışması gerçekleştiren ekipler, 2024 yılında belirlenecek yeni alanları da gün yüzüne çıkarmayı hedefliyor.

Bursa Uludağ Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı ve Hersek Deltası Kara ve Sualtı Kazıları Başkanı Dr. Serkan Gündüz, 4. yüzyıl sonrasında önemli bir liman kenti olan alanın yüzyıllar boyunca geçirdiği yoğun depremler ve felaketler sebebiyle yüzeyinde buluntu kalmadığına dikkat çekerek "Kazı alanlarını tespit etmeye yönelik jeoradar çalışmalarını gerçekleştirmekteyiz. Bölgede daha önce yapılan çalışmalarda buluntuların olduğunu biliyoruz. Helenapolis Antik Kenti, İmparator Konstantin tarafından annesi Helena'ya atfedilen bir kenttir. Özellikle 4. yüzyıldan sonra tarih sahnelerinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. İmparator Justinian döneminde bugünkü Kadıköy ile Gebze arasındaki yol iptal edilerek posta teşkilatına İstanbul'dan direkt Helenapolis Limanı'na inmeye zorluyor. Geç döneme geldiğimizde özellikle 11. yüzyılda Haçlılar için önemli bir konumdadır." dedi.

2 yıldır antik kente ait iskelenin batısında bulunan Deniz Feneri yapısının kazılarını gerçekleştirdiklerini hatırlatan vGündüz,  "2024 yılından itibaren Helenapolis'in biraz daha merkezine kazıları kaydırmayı planlıyoruz. Bu yüzden de bugün yaptığımız çalışmalar çok önemli. Bu çalışmalarda toprak altında olası kültür varlıklarının tespit edilmesinden sonra 2024 yılında kazı alanlarımız ona göre planlanacak. Şu an iki tane Cumhurbaşkanlığı kazısıyla Yalova'daki tek ilçe konumunda. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı ve koruma kurulu ile yaptığımız yazışmalar sonucunda Yalova'da dağınık vaziyette bulunan bütün mimari parçaları Altınova'daki kazı evimizin bahçesinde güvenlik altına alıp korumaya alacağız. Böylelikle Altınova'ya baktığımızda Yalova'nın arkeoloji için atan kalbi konumuna geleceğini söyleyebiliriz." açıklamasında bulundu.


Benzer Haberler & Reklamlar