Hamaç Höyük’te üstünde Hermes Asası olan 2 bin yıllık sikke bulundu

Hamaç Höyük’te üstünde Hermes Asası olan 2 bin yıllık sikke bulundu

Arkeologlar, Gaziantep'in İslahiye ilçesinde bulunan Hamaç Höyük’te kurtarma kazıları kapsamında yapılan çalışmalarda Helenistik döneme ait, tanrı Hermes’in Kerykeion olarak bilinen ünlü asasının yer aldığı bronz sikke buldular.

Tahtaköprü Barajı kurtarma çalışmaları kapsamında Ağalarobası Mahallesi'nde bulunan Hamaç Höyük’te, Gaziantep Müze Müdürlüğü başkanlığında, Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Atilla Engin'in danışmanlığında başlatılan kazı sezonunun ikinci etap çalışmaları sürüyor.

Kazılarda Orta Demir Çağ tabakalarına kadar indiklerini anlatan Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, "Helenistik tabakada bugün ele geçmiş olan önemli buluntuya rastladık. Tanrı Hermes’in kerykeion olarak bilinen barış simgesi ünlü asasının yer aldığı bronz sikkeye rastlandı. Bu da bizim için önemli bir buluntu." dedi.

 Prof. Dr. Atilla Engin: Şimdiye dek 7 yerleşim tabakası tespit edildi

Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Atilla Engin,  Hamaç Höyük’ün bölgenin orta boyutlu höyük yerleşimlerinden birisi olduğuna dikkat çekerek,  Tahtaköprü Barajı su rezervuar alanından kısmen etkilenecek Hamaç Höyük’teki kurtarma kazıları ile ilgili olarak  "Şimdiye kadar yürüttüğümüz kazı çalışmalarında Orta Çağ'dan Orta Demir Çağı'na kadar yerleşim sürekliliği ortaya koyan 7 yerleşim tabakası tespit edilmiştir. Kazılarımızda Hamaç Höyük'ün Orta Çağ, Roma ve Helenistik dönemlerde orta boyutlu bir kırsal yaşam alanı olduğu, Orta Çağ'ın geç evresinde yerleşimin güneydoğusundaki yükseltinin bir nekropol olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Yüzey bulguları buradaki yerleşimin günümüzden ikinci kalkolitik çağa kadar yani 5 bin 500 yıl öncesine tarihlenmektedir. Ama bundan daha eski tabakalar olup olmadığını ilerleyen kazılarda ortaya koyacağız." dedi.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar