Daskyleion Antik kentinin 4,5 metrelik surları toprak altından çıkartılıyor

Daskyleion Antik kentinin 4,5 metrelik surları toprak altından çıkartılıyor

Geçmişi milattan önce 3000'li yıllara dayanan Balıkesir'in Bandırma ilçesinin Ergili Mahallesi'ndeki Daskyleion Antik Kenti'ndeki arkeolojik çalışamalar Prof. Dr. Kaan İren başkanlığında devam ediyor.

Kazı çalışmaları kapsamında görselliğiyle Gordion'daki duvarlarla çok büyük benzerlikler gösteren 4,5 metre yüksekliğe sahip surları üzerine yoğunlaşıldığını belirten  Kazı Heyeti Başkanı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaan İren, milattan önce 7. yüzyılda yapımına başlanılan surların örgüsünün zamanla farklılık gösterdiğinine dikkat çekerek, "Duvar örgü tekniği zamanla biraz daha farklılaşıyor. Daha itinalı hale geliyor, bunun dışında kalan kısımlarda ise daha çok Orta Anadolu'da Friglerin başkenti olan Gordion'daki duvarlarla çok büyük benzerlikler olduğunu görüyoruz. Bu da benzer veya aynı ustaların bu duvarlarda kullanılmış olabileceği fikrini bize getiriyor." diye konuştu.

Duvarların, kol gücüyle aydınlığa kavuştuğunu vurgulayan İren, 30 küsur metre uzunluğa ulaşan duvarı toprak altından gün ışığına çıkardıklarını ifade etti. İren, şunları kaydetti: "Bu duvarlar ortaya çıkınca kentin görselliği artacaktır ve insanlar geldiği zaman biraz daha farklı bir gözle kenti göreceklerdir. Tekrar ziyaret etmek isteyip surların yanında fotoğraf çektirmek isteyeceklerdir. Böylelikle bir cazibe merkezi haline geleceğini tahmin ediyoruz. Daskyleion, turizmin bir parçası olma yolunda biraz ötelenmiş sayılabilir. Daskyleion'u Manyas Gölü ile birlikte düşünmek lazım, birisi bir doğal güzellik, diğeri tarihi güzellik, ikisini bir araya getirdiğimiz zaman eşsiz bir birliktelik doğacağını düşünüyorum."

Balıkesir'in Bandırma ilçesinin Ergili Mahallesi'ndeki  Daskyleion Antik Kenti'nde  1954 yılındab bu yana süren kazılar, Prof. Dr. Kaan İren başkanlığında devam ediyor. Bu yıl 28 Haziran'da başlayan kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Bandırma ve Manyas belediyeleri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Bandırma Çelebi Liman İşletmesi firmasının desteğiyle sürüyor.


Benzer Haberler & Reklamlar