Cumhuriyetin Yüzü sergisi Galataport'ta ziyarete açıldı

Cumhuriyetin Yüzü sergisi Galataport'ta ziyarete açıldı

Borusan Kocabıyık Vakfı, Cumhuriyet'in 100. yılında "Cumhuriyetin Yüzü" sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Erken Cumhuriyet döneminin edebiyat, plastik sanatlar, müzik, grafik ve mimari tasarım, sahne sanatları, müzecilik, arkeoloji gibi kültür disiplinlerine ve toplumsal yaşama bakışını yansıtan sergi, Galataport O2 Blok'ta açıldı. - Sergide 500'ü aşkın orijinal eser, belge ve efemera yer alıyor.

"Cumhuriyetin Yüzü" sergisi, sunduğu seçkiyle estetik anlayışta yaşanan çeşitlilik ve değişimi ortaya koymayı amaçlıyor.

Sergide aralarında Salt, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kültür ve Turizm Bakanlığı Film Arşivi, Yapı Kredi Tarihi Arşivi, Semiha Berksoy Opera Vakfı ve İnönü Vakfının bulunduğu kültür sanat kurumları ile galeriler, kişisel arşivler, vakıflar, araştırma merkezleri, resmi arşivler ve üniversitelerin koleksiyonlarından 500'ü aşkın orijinal ve dijital eser, belge ve efemera yer alıyor.

Orijinal eser, belge ve efemera ile dijital deneyimlerin de birlikte tasarlanarak, dönemin ruhunu kapsayıcı içerik bütünüyle izleyicilere sunan Cumhuriyetin Yüzü sergisi, 3 Mart'a kadar Galataport İstanbul O2 Blok'ta ziyaret edilebilecek.

Gündelik hayattaki kültürel kodların, dönemsel karşılıklarını zengin bir içerik ve deneyimle ziyaretçilerin keşfetmelerine olanak sağlayan serginin küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar üstlendi.

Prof. Dr. Haluk Oral'ın proje danışmanı olarak yer aldığı sergi tasarımı ise PATTU tarafından gerçekleştirildi. Sergi kapsamında ayrıca yönetmenliğini Selçuk Metin'in yaptığı bir belgesel film de izleyicilerin beğenisine sunulacak.

- "Serginin, Atatürk'ü ve Cumhuriyet devrimlerinin özünü anlamaya hizmet edeceğine inanıyoruz"

Serginin açılışında bir konuşma yapan Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Sekreteri Canan Ercan Çelik, "Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet'in ilanı sonrasında, ülkemizin çağdaşlaşma ve çok boyutlu toplumsal dönüşüm hikayesini sosyal yaşam, eşitlik, kültür ve sanat gibi perspektiflerden ortaya koyduğumuz bu serginin, Atatürk'ü ve Cumhuriyet devrimlerinin özünü anlamaya hizmet edeceğine inanıyoruz. Sergi tasarımı ve gelişmiş teknolojilerin kullanımı ile her yaştan ziyaretçimizin Cumhuriyet'i farklı açılardan duyumsayacağı, bir şekilde göreceği, dinleyeceği ve hissedebilecekleri bir zemin yaratarak, gelecekte 100 yıllık emaneti daha da ileriye taşıyacağını umut ediyoruz." dedi.

Cumhuriyet'in 100. yılını böyle anlamlı bir sergiyle kutlamaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını ifade eden Borusan Grup CEO'su Erkan Kafadar şunları kaydetti:

"Kültür ve sanat, Borusan Grubunun daimi başlıkları arasında yer alırken, kurucumuz ve onursal başkanımız merhum Asım Kocabıyık'ın kültür, sanata ve eğitime verdiği değer sayesinde bugün bu alanlarda öncü kurumlar arasında bulunuyoruz. Topluma fayda sağlama, kültür ve sanata erişim imkanları sunarak Türkiye'nin gelişim yolculuğuna destek verme misyonumuzla varlık gösteriyoruz. Cumhuriyet'imizin 100. yılını kutlarken Cumhuriyet'in kurucu değerlerinden ilham alacağımız ve gelecek için de umutlarımızı canlı tutacağımız bir sergiyi hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz."

Serginin küratörü İzzeddin Çalışlar ise bir zamanlar demode hale gelen eski sergicilik anlayışını taklit ettiklerine dikkati çekerek, "Sergide milli mücadele ve sonrasını kapsayan çeyrek asırlık dönemdeki çok boyutlu toplumsal dönüşümü, sanat ürünlerinin yanı sıra akademik sanat tarihi disiplini kapsamında ele alırken, dönemin estetik anlayışını sosyal yaşamdaki izleriyle aktarıyoruz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından konuklar küratörle birlikte sergiyi gezdi.

 


Benzer Haberler & Reklamlar