Çin'in Hebei Eyaletindeki Yecheng tarihi bölgesinde eski bir savaş alanı keşfedildi

Çin'in Hebei'sinde bin yıllık savaş alanı keşfedildi

Yecheng arkeolojik ekibine göre arkeologlar, kuzey Çin'in Hebei Eyaletindeki Yecheng tarihi bölgesinde Güney ve Kuzey Hanedanlarına (420-589) kadar uzanan eski bir savaş alanı keşfettiler.

Handan şehrinde bulunan Yecheng tarihi alanı, birbirine bağlı iki antik şehir kalıntısından oluşuyor ve bir zamanlar birçok antik hanedanın başkenti olduğu biliniyor.

Güneydeki şehir kalıntılarının Zhuming Kapısı dışındaki eski hendekte yapılan kazılar sırasında zırh ve silahlar da dahil olmak üzere birçok antik askeri eser ortaya çıkarıldı.

Ayrıca, tuğladan yapılmış bir taşıyıcı duvar ve eşit aralıklı sütun delikleri de dahil olmak üzere bir köprünün kalıntıları da bulundu.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü'nde yardımcı araştırmacı olan Shen Lihua, "Bu kazı, hendek ve köprünün düzeni ve yapısı hakkında ön bilgi sağlarken, aynı zamanda kapı etrafında yoğunlaşan törenler ve savaşların araştırılması için yeni materyaller sağladı" dedi.

Antik hendekte bulunan çökeltilerden çok sayıda zırh, tuğla, kiremit ve seramik parçası ortaya çıkarıldı.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi ve Hebei eyaleti kültürel kalıntılar ve arkeoloji enstitüsünün üyelerinden oluşan arkeoloji ekibi, Mart ayından Haziran 2023'e kadar hendekte deneme kazıları gerçekleştirmişti.  

SİKKELER

Kuzey Çin'in Hebei Eyaletindeki arkeologlar, Wu'an Şehrindeki Zhaoyao Harabeleri'nde kazı çalışmaları yaparken Savaşan Devletler dönemine (M.Ö. 475-221) ait üç madeni para buldular.

Madeni paraların her birinin çapı 3,2 cm, ağırlığı ise yaklaşık 5,5 gramdır. Savaşan Devletler dönemindeki Qin Eyaletinin tipik para özelliklerini taşır.

Arkeoloji ekibinin lideri Wei Shuguang, bu madeni paraların kazılmasının askeri faaliyetlerle ilgili olabileceğini tahmin etti; bu da Qin Devleti ile Zhao Devleti arasında Savaşan Devletler döneminin sonlarında yaşanan savaşın arka planıyla derinden tutarlıdır ve Antik savaş tarihinin incelenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Hebe Zhaoyao Harabeleri 1,1 milyon metrekarelik bir alanı kapsıyor. Wei, Zhaoyao Harabelerinin geniş bir alanı kapladığını, zengin kültürel çağrışımlara ve uzun bir süreye sahip olduğunu, bunun da arkeolojik kültürün tarih öncesi çağlardan güneydeki Qin ve Han hanedanlarına (MÖ 221-MS 220) kadar olan evrimini incelemek için mükemmel bir örnek olduğunu söyledi. 


Benzer Haberler & Reklamlar