Cenevre'de Türk Haftası programı

Cenevre'de Türk Haftası programı

Türk dünyasının zengin kültürel mirasını, sanatını ve Türk işbirliği örgütlerinin yürüttüğü çalışmaları tanıtmayı amaçlayan Türk Haftası programı Cenevre'de başladı. Türk Haftası etkinlikleri 25 Nisan'a kadar devam edecek

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde başlayan programın açılışına, BM Cenevre Ofisi Genel Direktörü Tatiana Valovaya, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Aktoty Raimkulova, Türk Akademisi Başkanı Şahin Mustafayev, Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreter Vekili Saky Sadykov, Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Güven Begeç, Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Alpaslan Acarsoy, Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi Medeniyetler İttifakı Özel Temsilcisi Büyükelçi Hakan Kıvanç, Kazakistan'ın BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Yerlan Alimbayev, Azerbaycan'ın BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Galib Israfilov, Kırgızistan'ın BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Omar Sultanov, Türkiye'nin Cenevre Başkonsolosu İpek Zeytinoğlu Özkan, TBMM'den milletvekilleri, birçok ülke ile uluslararası kuruluşun temsilcisi ve Cenevre'deki Türk toplumu katıldı.

TDT Genel Sekreteri Ömüraliyev, burada yaptığı konuşmada, etkinliğe ev sahipliği yaptığı için BM'ye teşekkürlerini ileterek, bunun düzenlenmesinde emeği geçen TÜRKSOY ve Uluslararası Türk Akademisinin özverili ekipleri ile TDT üyesi ülkeleri takdir etti.

Ömüraliyev, Türk devletleri arasındaki işbirliği sürecinin ekonomik ve siyasi bağların yanı sıra ortak tarih, dil, kültür ve geleneklere bağlı kardeş halkların "köklü birliği" sayesinde de güçlendiğini belirterek, "Tarihsel olarak Türk halkları, uzak topraklar arasında derin kültürel alışverişlerin sağlanmasında çok önemli bir rol oynadı. TÜRKSOY ve Uluslararası Türk Akademisi'nin titizlikle hazırladığı ve bugün açılışını yaptığımız sergi, yalnızca eser, resim ve fotoğraflardan oluşan bir sergi değil. Bu, tarihi mekanlarımızın ihtişamını sergileyen, Türk Dünyasını oluşturan çeşitli ve canlı kültürlere ışık tutan ortak yolculuğumuzun bir kanıtıdır." dedi.

Türk Haftası etkinliklerine ilgilerinden dolayı katılımcılara teşekkür eden Ömüraliyev, davetlilere, hafta boyunca Türk kültürüyle ilgili düzenlenecek etkinliklerle aktif olarak katılma çağrısında bulundu.

- "Dünyanın her yerinden gelen kültürün tadını çıkarın"

BM Cenevre Ofisi Genel Direktörü Valovaya, kendileri için böyle bir etkinliğe BM'de ev sahipliği yapmanın büyük bir mutluluk olduğunu vurgulayarak "Dünyanın her yerinden gelen kültürün tadını çıkarın." dedi.

Bu serginin tam olarak Türk dünyası mirasının ve kültürünün çeşitliliğini yansıttığını kaydeden Valovaya, burada çok farklı toplulukların halklarının tarihi ile barış ve refah içinde yaşadıklarını görebildiklerini söyledi.

Valovaya, bu kadar çeşitli olmaktan gurur duyduklarını kaydederken, bir arada ve dayanışma içinde olmanın da önemine değindi.

TDT'nin dönem başkanlığını yürüten Kazakistan Büyükelçisi Yerlan Alimbayev, Türk Haftası açılış kapsamında birçok kişiyi ve dostlarını görmekten memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Bugün başlayan Türk Haftası programı kapsamında tüm TDT üyesi ülkelerin temsil edildiğini vurgulayan Alimbayev, hafta boyunca devam edecek etkinlere ilişkin bilgi verdi.

Alimbayev, "Herkesi, hafta boyunca düzenlenecek panellere ve kültürel alışverişe katılmaya, bunlara katkıda bulunmaya davet ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle Türk Haftası programı resmi olarak başladı.

Programda, Türk dünyasının yöresel kıyafetleri, yemekleri ve müziğinin yanı sıra birçok tarihi yerin bulunduğu fotoğraf sergisi ziyaretçilerle buluştu.

Katılımcılar, yöresel lezzetleri tatma ve müzikleri dinleme imkanı da buldu.

- Türk Haftası etkinlikleri 25 Nisan'a kadar devam edecek

Açılış programı sonrasında "Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmada Yükselen Bir Aktör Olarak TDT" başlıklı konferans düzenlendi.

TÜRKSOY, Türk Devletleri Teşkilatı, Türk Kültür ve Miras Vakfı, Uluslararası Türk Akademisi ve Türk Dünyası Parlamenterler Asamblesi işbirliğinde düzenlenen, Türk dünyasının uluslararası diyalog ve işbirliğini teşvik etmeyi de amaçlayan Türk Haftası kapsamındaki etkinlikler, 25 Nisan'a kadar Cenevre'de devam edecek.


Benzer Haberler & Reklamlar