Bodrum, Heritage Festival Halikarnassos'a evsahipliği yapacak

Bodrum, Heritage Festival Halikarnassos'a evsahipliği yapacak

TG Expo'nun organize ettiği Türkiye’nin alanındaki tek uluslararası organizasyonu Heritage fuarları, kültürel miras festivali ile bu yaz Bodrum’da arkeoloji, restorasyon ve müze meraklılarına kapılarını açacak.

Bodrum’da kültürel miras değerlerinin halkla buluşmasını sağlayacak “Heritage Festival Halikarnassos”un basın toplantısı Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bodrum Belediyesi, TG Expo ve BESİAD ortaklığıyla, birbirinden değerli birçok ünlü ismin katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan festivalin basın toplantısına, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, BESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Engin Kaplan ile online olarak TG Expo Genel Müdürü Cem Şenel, Heritage Projeleri Yöneticisi Osman Murat Akan ve BESİAD üyeleri katıldı.

Dünyaca bilinirliği olan ünlü sanatçılar, yaptıkları kaliteli işlerle adından söz ettiren usta ve zanaatkârlar, alanlarında kamuoyuna yön veren akademisyen, entelektüel ve aydınlar ve çok daha fazlası… Uluslararası alanda insanların takdirini kazanmış birçok değerli ismin katılımıyla gerçekleşecek HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS, başta Bodrum ve çevre bölgelerden gelen ziyaretçileri, uluslararası basın ve medya kuruluşları, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri, geleneksel tat ve lezzetlerin peşine düşen gurmeleri; kısacası tüm kültür meraklıları eşliğinde ülke mirasımıza ışık tutacak ve Bodrum’da iş adamları, kamu kuruluşları, halkı, esnafı ve tüm paydaşları ile çok güçlü bir festival havası estirecek.

HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS 3-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek 

Gelecek sene 3-12 Eylül’de gerçekleşecek olan HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS, Bodrum’un her köşesine kurulacak sergileri, enstalasyonları, söyleşi alanları, yetişkinlere yönelik masal anlatıları, uçurtma günleri, konserleri, tadı yüzyıllardır damağımızda yer eden lezzetleri ve daha birçok renkli etkinliğiyle Bodrum’a eşi benzeri olmayan bir kültür deneyimi yaşatacak.

Başkan Ahmet Aras:  Heritage Bodrum fikri bana iletildiği zaman gerçekten heyecanlandım

Festival lansmanında konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras: Heritage Bodrum fikri bana iletildiği zaman gerçekten heyecanlandım. Bodrum’un 3 bin 500 yıllık tarihine ve yerel değerlerine vurgu yapacak her etkinlik bizim için önemli.” diye konuştu.

TG Expo gibi kendini ispatlamış, deneyimli ve uluslararası etkinlikler gerçekleştirmiş bir firma ile bu etkinliği Bodrum’da hayata geçirmekten mutlu olduklarının altını çizdi. Tarihe, kültüre ve yerel değerlere vurgu yapan bir tanıtım stratejisinin Bodrum’dan filizlenmesinin çok faydalı ve verimli olacağını söyleyen Başkan Aras; “Bu coğrafya bizim gurur kaynağımız. Buranın kültür mirası ve doğal güzellikleri korunmalı ve gelecek nesillere aktarılmalı. Heritage Halikarnassos bu sebeple herkesin içinde bulunabileceği bir festival. Bunun içinde sadece eğlence yok, aynı zamanda konferanslar ve paneller olacak, birçok faktör bu etkinliğin içerisinde yer alacak” ifadelerini kullandı. Bu organizasyonu büyük bir heyecanla beklediklerini söyleyen Aras; “Kültürel mirasımızı Heritage Halikarnassos çatısı altında tüm dünyayla paylaşacağız. Bu festivalin gerçekleşme sürecinde yer alacak tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum, umarım en kısa zamanda hayat normale döner ve biz yeniden halkımızı dünya halklarıyla bir araya getirebiliriz” diye konuştu.

Osman Murat Akan: Bodrum, bir ilke imza atacak

Festivalin düzenleniş amacıyla ilgili basına bilgi veren Heritage Projeleri Yöneticisi Osman Murat Akan; “Kültürel mirasımıza sahip çıkmak, onu koruyup gelecek nesillere aktarmak için kurulmuş bir platform olan Heritage İstanbul Fuar ve Konferansı, bu festival sayesinde Bodrum’da halkla buluşacak. Binlerce yıldır sayısız kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış, antik dönemden modern döneme dek birçok farklı kültürü eşsiz tabiatında ağırlamış, hem somut hem de somut olmayan sayısız kültürel mirası barındırmış olan Bodrum, bir ilke imza atarak HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS ile geçmişe yolculuk yapıp, zengin kültürel mirasımıza yeni bir nefes verecek” dedi.

Cem Şenel: HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS dolu dolu programıyla herkesi bekliyor

Fuarın ana organizatörü TG Expo adına açıklamalarda bulunan Genel Müdür Cem Şenel, festival ile bilgi vererek; “HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS’u organize ederken birbirinden değerli sanatçı, entelektüel, gurme ve işinin ustası birçok ünlü ismi, yine birbirinden renkli onlarca etkinlikte halkımıza getireceğiz. Bodrum halkı başta olmak üzere, dünyanın her yerinden gelen binlerce turist ve ilgili kuruluşlarımızın katılımıyla gerçekleşecek HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS zengin etkinlik programıyla kültürel miras meraklılarını bekliyor olacak” dedi. Sözlerine festivalin içeriğiyle ilgili bilgi vererek devam eden Şenel “Sanat, zanaat, sohbet, yeme-içme, eğlence, masal, tiyatro, konser ve daha birçok farklı etkinlik bu festivalde yer alacak. Kısacası; dolu dolu programıyla HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS’ta ‘bir dünya’ kültür meraklısı, ‘bir dünya miras’la buluşacak ve kültürel mirasa hayat verecek” diyerek festival ile ilgili iddiasını dile getirdi.

Gönül Akyıldız:  Bodrum’un vizyoner yerel yönetimi ile TG Expo’nun küresel deneyimi birleşti

Yine TG Expo adına açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Akyıldız, Heritage Festivali için neden Bodrum’u seçtiklerini ise; Bodrum’un sahip olduğu zengin kültürel mirasa atıfta bulunarak açıkladı. “Bodrum, sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın zengin kültürel mirasa sahip en önemli yerleşim yerlerinden, dünyanın yedi harikasından biri sayılan Halikarnas Mozolesi’ne ev sahipliği yapıyor ve doğal güzellikleriyle her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti kendisine çekiyor. Bodrum’un vizyoner yerel yönetimi ile TG Expo’nun küresel deneyimi birleşerek Bodrum’da kültürel miras alanında benzersiz bir festivale imza atılacak ve Bodrum’u sahip olduğu kültürel mirası ile uluslararası camiada adından övgüyle söz ettiren bir belde haline getireceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

HERITAGE FUAR ve KONFERANSLARININ GEÇMİŞİ

İstanbul’da, Heritage İstanbul ismiyle dört kez ve Abu Dabi’de ise Heritage Middle East ismiyle bir kez olmak üzere bugüne kadar toplamda beş kez düzenlenmiş ve kültürel miras alanında uluslararası Herifairs derneğinin üyesi olan Heritage Fuar ve Konferansları, ülkemizde kendi sektöründe düzenlenen tek uluslararası organizasyon olmaktadır. Müzecilik, restorasyon, koruma ve arkeoloji olmak üzere farklı sektör paydaşlarını ve konularının uzman isimlerini kendi çatısı altında buluşturan Heritage Fuar ve Konferansları Avrupa’da marka olmayı başarmış bir platformdur.

Cultural Heritage Platforms ana başlığı altında toplanan tüm Heritage etkinliklerine ek olarak, 2021 yılında Bodrum’da düzenlenecek HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS ile Heritage markasının sadece bir B2B organizasyonu hüviyetini aşması ve kültürel miras değerlerinin tüm halkla paylaşıldığı bir B2C etkinliğine dönüşmesi de sağlanmış olacak.
 


Benzer Haberler & Reklamlar