Aydın'da yıkılma tehlikesi bulunan Üç Gözler restore ediliyor

Aydın'da yıkılma tehlikesi bulunan Üç Gözler restore ediliyor

Aydın'ın Efeler ilçesinin Kemer Mahallesi'nde bulunan ve kentin simgeleri arasında yer alan Üç Gözler'i sağlamlaştırmak için Aydın Valiliği'nin hazırladığı proje hayata geçiriliyor.

Tralleis Antik Kenti'nin önemli kalıntılarından 2 bin 500 yıllık Üç Gözler'in yıkılmasını önlemek için Aydın Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Tralleis Antik Kenti Gymnasium ve Hamam Yapısı Restorasyon Projesi'ni hazırladı.

Yaklaşık 4 milyon TL'ye ihale edilen projeye Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Aydın Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) destek verdi. Proje kapsamında Üç Gözler'de güçlendirme ve restorasyon çalışmalarına başlandı. Toplam 2 yıl sürecek çalışmalar sonucunda Üç Gözler, eski haline getirilecek.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, geçen yıl yaptığı açıklamada Tralleis Antik Kenti'nde kazı çalışmalarının yavaş ilerlediğini, bundan dolayı Üç Gözler'de aşınmaların meydana geldiğini belirterek, "Tamir etmezsek bu yapı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya" demişti.

Emrah Dinçer - www.sesgazetesi.com.tr

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar