Artvin'de bir yolcu otobüsünde 1547 parça tarihi eser yakalandı

Artvin'de bir yolcu otobüsünde 1547 parça tarihi eser yakalandı

İhbar üzerine Arhavi ilçesinden Sarp Sınır Kapısı'na doğru seyreden bir firmaya ait yolcu otobüsüni Hopa ilçesi sınırlarında durduran Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şube ekipleri bir müze açmaya yetecek sayıda tarihi eser yakaladı.

Artvin'de durdurulan bir yolcu otobüsünde çeşitli dönemlere ait olduğu değerlendirilen bin 547 parça tarihi eser ele geçirildi.

Artvin Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamaya göre, bir ihbarı değerlendiren Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şube ekiplerince Arhavi ilçesinden Sarp Sınır Kapısı'na doğru seyir halindeki bir firmaya ait yolcu otobüsü Hopa ilçesi sınırlarında durduruldu.

Hopa Cumhuriyet Başsavcılığının arama ve el koyma kararına istinaden yolcular E.P, M.N. ve İ.S'ye ait bagajlarda arama yapıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Yapılan arama sonucunda gizlenmiş vaziyette farklı dönemlere ait olduğu ve tarihi eser niteliği olduğu değerlendirilen bin 293 adet altın, bronz veya gümüş olduğu değerlendirilen sikke, 7 adet bronz veya gümüş olduğu değerlendirilen küçük insan ve hayvan heykelleri, 92 adet altın, bronz veya gümüş olduğu değerlendirilen yüzük, 87 adet altın, bronz veya gümüş olduğu değerlendirilen takı ve süs eşyası, 45 adet cam ve taş olduğu değerlendirilen takı ve süs eşyası, 3 adet taş olduğu değerlendirilen kolye, 7 adet altın, bronz veya gümüş olduğu değerlendirilen bilezik, 8 adet altın, bronz veya gümüş olduğu değerlendirilen obje, 1 adet altın, bronz veya gümüş olduğu değerlendirilen mühür, 2 adet bronz veya gümüş olduğu değerlendirilen ok ucu, 1 adet toprak olduğu değerlendirilen çanak kase, 1 adet taş olduğu değerlendirilen obje ele geçirilmiştir."

Olayla ilgili 3 şüphelinin gözaltına alındığı, soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

 Yusuf Okur - AA


Benzer Haberler & Reklamlar