Anıtlar Kurulunun tescillediği bina kim yıktıya gitti

Anıtlar Kurulunun tescillediği bina kim yıktıya gitti

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde, Anıtlar Kurulu tarafından tescil edilen tarihi bina kimliği belirsiz kişilerce iş makinesiyle yıkıldı. Yıkan yakalandı, yıktıran ortada yok! Polis, iş makinesi operatörlerini yakalarken, operatörlere talimat veren kişiler tespit etmeye çalışıyor.

Cumartesi günü Kartepe İstasyon Mahallesi Ankara Caddesi üzerinde bulunan yaklaşık 50 yıllık pancar deposu kimliği belirsiz kişiler tarafından iş makinesi ile yıkıldı.

DHA'nın haberine göre; Kiralık olduğu belirlenen iş makinesinin sahibi ve operatörü, Kartepe Belediyesi tarafından yapılan şikâyet sonrasında polis ekipleri tarafından sorgulanırken, iş makinesini kiralayan kişiye ise ulaşılamadı. Polis ekipleri, iş makinesini kiralayan kişilere ulaşmak için çalışma başlattı.

YIKTIRAN BELLİ DEĞİLYıkım sonrasında olay yerine geldiklerini söyleyen Başkan Mustafa Kocaman, "Cumartesi günü, yıkanın belli olduğu ama yıktıranın belli olmadığı bir olayla buranın yıkıldığını öğrendik. Öğrenir öğrenmez, belediyemizdeki hem imar, hem zabıta, hem teknik arkadaşlarımızın tamamı gelip oraya müdahale etti.
 

Kocaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cumartesi günü binanın yıkıldığını öğrendiklerinde çok üzüldüklerini söyledi.

Yaklaşık 50 yıllık geçmişi olan, 1990'lara kadar şeker pancarı deposu olarak kullanılan binanın Anıtlar Yüksek Kurulu kararıyla "taşınmaz kültür varlığı" olarak tescillendiğine dikkati çeken Kocaman, şöyle devam etti:

"Burası, çocukluğumuzdan beri bildiğimiz, şeker pancarı deposu olarak kullanılan bir binadır. Burayı Pancar Sanat Merkezi yapmak istiyorduk. Çünkü lokasyon ve binanın yapısı buna çok uygundu. Büyükşehir Belediyemizle de görüşmüştük. Buranın mülkiyeti Adapazarı Şeker Fabrikasına ait. Büyükşehir Belediyemiz ile şirket arasında bir kamulaştırma davası hali hazırda devam ediyor. Burası kamulaştırıldıktan sonra bize tahsis edilir ve daha sonra projeyi hayata geçiririz diye beklerken böyle talihsiz bir olay yaşandı."

'İÇİMİZ YANIYOR'Kocaman, "Yıkanlar belli, yıktıranları da emniyet arıyor. Olayı öğrenir öğrenmez hemen Anıtlar Kuruluna, Büyükşehir Belediyesine ve emniyete haber verdik. Yıkımı haber alır almaz gittiğimizde iş makinesi operatörü ve yıkan kişiler oradaydı. Bu binanın yıkılması için gereken izinleri aldığını söyleyen bir firmanın yetkilileri 'yıkın' demişler. Bunlar da yapıyı yıkmışlar. Bize veya yetkililere sormamaları büyük hata. Bunlara 'yıkın' diyenler şimdi telefonlara cevap vermiyor ama emniyet takibini yapıyor. Tahkikat devam ediyor. Biz de konunun takipçisi olacağız. Bölge için çok kıymetli bir yapıydı, çok üzgünüz. Süreci takip ettikten sonra duruma bakacağız. Ama çok büyük bir üzüntü içerisindeyiz. İnanın içimiz yanıyor" diye konuştu"

DHA - AA


Benzer Haberler & Reklamlar