Ani Harabeleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edildi

Ani Harabeleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edildi

Kars'ta bulunan Ani Harabeleri, Türkiye'den listeye giren 16. alan olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edildi.

İSTANBUL: İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Toplantısı'nın bugünkü oturumunda, Komite Başkanı Büyükelçi Lale Ülker'in yönetiminde süren görüşmelerde, dünyanın çeşitli bölgelerindeki bazı "Dünya Kültür Mirası" alanlarının son durumu masaya yatırıldı.

Bölgelerin temsilcileri, çalışmaların yapıldığı alanlardaki son durumu anlattı. Söz konusu bölgelerdeki sorunlar ve gelişmeler ele alınarak, bundan sonrası için yapılması gerekenler konuşuldu.

Komite, yapılan görüşme ve tartışmalar sonucunda ilk defa aday olan Ani Harabeleri'nin Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesini onadı.

Kars'ta bulunan Ani Harabeleri'nin listeye dahil edilmesiyle, Türkiye’nin Dünya Miras Listesi'ndeki alan sayısı 16'ya çıktı.

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi (ICOMOS) ile ülke temsilcileri, Ani Harabelerinin İslam ve Hristiyan kültürünün buluşma noktası, kültürel çeşitliliğin sembolü olduğunu dile getirdi.

UNESCO Daimi Temsilcisi Hüseyin Avni Botsalı, kararın Türkiye tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi.

"UNESCO'nun artık geleceğe bakma zamanı gelmiştir." diyen Botsalı, şunları kaydetti:

"Dünyanın artık medeniyetler çatışmasını sona erdirmesinin vakti gelmiştir. İnsanlık adına, medeniyet adına hepimizin bir araya gelmesinin vakti gelmiştir. Anadolu, kültür ve medeniyetler mezarlığı değil, kültür ve medeniyetler müzesidir. Biz de bundan gurur duyuyoruz. Gelecek kuşaklara umut verdik. Ermenistan Büyükelçisi bizi kutladı. Çok güzel bir hareketti. Artık bu vizyon ve kararlılıkla dünyaya bakmalıyız."

Ermenistan UNESCO Temsilcisi Büyükelçisi Vahram Kazhoyan ise, kültürel miraslarının yüzde 70'inin komşu ülkelerde bulunduğunu belirterek, "Komşu ülkelerin bu değerlere sahip çıkması bizi mutlu etmiştir." dedi.

Kazhoyan, "Bizim için çok önemli bir adaylıktı. Bizim mimarimizin bir mücevheriydi. Bu, bir ulusa ait olamaz, tüm dünyaya ait olmalıdır. Listeye dahil edilmesinden dolayı çok mutluyuz." ifadesini kullandı.

Botsalı ve Kazhoyan, el ele tutuşarak poz verdi.

Bugünkü oturumda ayrıca, Yunanistan'daki Philippi Arkeolojik Sit Alanı, İspanya'daki Antequera Dolmens (Dolmen de Menga) Sit Alanı, İran'daki Pers Kanatları (Kehrizleri) ve Hindistan'daki Khangechendzonga Milli Parkı Dünya Miras Listesi'ne dahil edildi.


AA Emin İleri 


Benzer Haberler & Reklamlar