Akademisyenlere İndirimli Müzekart

ANKARA: YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'ya, dün düzenlediğimiz toplantıda asistanlardan başlayarak tüm akademisyenlerin Müzekart alımında özel indirim uygulanmasını teklif ettik. Sayın Bakanımız teklifimize olumlu yaklaştı ve bu konuda bir çalışma başlatacaklarını söyledi. Zannedersem kendisi çok hızlı bir şekilde bu konuyu ilgililerle değerlendirip, uygulamaya koyacak." dedi.

Saraç, Bakan Avcı ile üniversitelerin tarih, edebiyat, sanat, kültür ve turizm alanındaki akademik birim yöneticileri ile dün gerçekleştirilen toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Toplantı öncesi Kültür ve Turizm Bakanlığı ile üniversiteler arasında daha iyi bir etkileşim oluşturulmasına yönelik Bakan Avcı ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktaran Saraç, "Bu konuda katkı sağlamasını istediğimiz bazı proje tekliflerimizi kendilerine sunduk. Prensip olarak bunlara çok olumlu yaklaştı. Hatta hemen karar vererek, asistanlardan başlayarak tüm akademisyenlerin Müzekart alımında özel indirim uygulanması konusunda kararını netleştirdi. Zannedersem kendisi çok hızlı bir şekilde bunu uygulamaya koyacak." diye konuştu.

Öğretmenlere, Müzekart konusunda bir indirimin uygulandığını hatırlatan Saraç, "Akademisyenlerimize ne yazık ki böyle bir indirim yoktu. Bu bir fırsat. Sayın Bakan geldiği ilk anda böyle bir imkanı bize sundu. Kendilerine teşekkür ediyoruz." dedi.

Üniversiteler için kültür sanat ağırlıklı yeni proje geliyor

Saraç, "Kültür Bakanlığı ile tüm yükseköğretim kurumlarına yayılabilecek bir süreç içinde ve daimi olacak bir proje üzerinde çalışıyoruz. Bu da kültür sanat ağırlıklı olacak." bilgisini de paylaştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Müzik Üniversitesi kurulmasına ilişkin açıklamalarına da değinen Saraç, YÖK'ün düzenlediği Kültür-Sanat Söyleşileri'nde de müziğe özel önem verdiklerini ve bu konunun da toplantılarda ele alındığını hatırlattı.

Saraç, "Musikiye zannedersem bundan sonra daha farklı ve özel bir ihtimamla eğileceğiz. Öncelikle bu bölümlerin güçlendirilmesi, takviyesi noktasında çalışmalarımız olacak. Bununla birlikte müziği odak haline getireceğimiz, bu alanda ihtisaslaştırmaya yönelteceğimiz bir yükseköğretim kurumumuz da olacak" değerlendirmesinde bulundu.

AA Kasım Sakallı 


Benzer Haberler & Reklamlar