Adıyaman'da 1500 yıllık ayrılığı ölümsüzleştiren Kaya Kabartması bulundu

Adıyaman'da 1500 yıllık ayrılığı ölümsüzleştiren Kaya Kabartması bulundu

Kahta ilçesine bağlı Tütenocak köyünde şiddetli yağmu sonrası köylüler tarafından fark edilen yaklaşık 10 ton ağırlığındaki Roma dönemine ait, iki kişinin tokalaştığını gösteren kabartmalı kaya, kurul kararının ardından vinç ve tır yardımıyla Adıyaman Müzesine taşındı.

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde Romalı bir çiftin tokalaşma sahnesinin bulunduğu kabartmalı kaya parçası bulundu. Kaya parçası vinç yardımı ile Müzeye götürüldü.

Roma dönemine ait olduğu belirlenen ve iki kişinin tokalaştığını gösteren kaya parçasının üzerindeki kabartmanın "veda sahnesi"ni yansıttığı belirtildi.Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kahta ilçesine bağlı Tütenocak köyünde yağmur yağışıyla üzerindeki çamurdan temizlenen kayayı gören vatandaşların kendilerine haber verdiğini söyledi.

Köye gittiklerinde üzerinde kadın ve erkek figürlerinin el sıkışır şekilde tasvir edildiği yaklaşık 10 ton ağırlığında bir kaya bulduklarını aktaran Alkan, şunları kaydetti: "Bu kabartmada tokalaşma sahnesini gözlemlemekteyiz. Büyük ihtimalle ölen eşlerden birisi için veda sahnesi olarak karşımıza çıkıyor. Kabartmadaki giysilere baktığımızda, Roma dönemine ait olduğunu görüyoruz. Tokalaşma sahnesinin bulunduğu kabartmalı taşı, kurul kararının ardından vinç ve tır yardımıyla Adıyaman Müze Müdürlüğüne taşıdık." 

AA


Benzer Haberler & Reklamlar