Adı unutulmuş bir İngiliz Kralına ait altın sikke bulundu

Adı unutulmuş bir İngiliz Kralına ait altın sikke bulundu

İngiltere’nin Hampshire’da Kontluğunda bulunan bir altın sikke son yılların en önemli keşiflerinden biri olarak nitelendirildi. Adı daha önce bilinmeyen hükümdarının adını taşıyan sikke İngiliz tarihinin az bilinen parçasına ışık tuttu. İngiltere'nin tarih kitaplarına yeni bir kral eklendi.

Tarlasında İngiltere'nin ilk altın paralarından birini bulan çiftçi ülke tarihinin umutulmuş bir sayfasının yeniden açılmasını sağladı.

Ülkenin güneybatısında yer alan Devon kentindeki bir tarım arazisinde izinli şekilde metal detektörüyle bulunan Kral III. Henry dönemine ait altın peni 1257 yılında basıldı.

Madeni parada, eski İngiliz kralı süslü bir tahtta oturduğu esnada bir elinde küre ve diğer elinde asa tutarken tasvir ediliyor.

Ayrıca, yeni bulunan altın para, birçoğu müzelerde bulunan ve günümüzde var olduğu bilinen sadece sekiz örnekten birini oluşturuyor.

Çiftçi Facebook'ta peninin bir fotoğrafını yayınlayana kadar onun ne kadar değerli olduğunu anlamadı. Müzayede şirketi Spink & Son'un nümismatisti (eski para uzmanı) Gregory Edmund, onu sosyal medya platformunda fark etti.

İngiltere’deki 1996 Hazine Yasası uyarınca, madeni parayı bulan kişi , daha geniş bir keşfin parçası olmadığı sürece, parayı elinde tutabiliyor veya satabiliyor.

Spink & Son tarafından müzayede çıkarılacak olan altın paranın 400 bin sterlin (yaklaşık 7,38 milyon Türk lirası) getirmesi bekleniyor.

Adını vermeyen çiftçi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bir bin yılın dörtte üçünü nispeten zarar görmeden nasıl atlattığı gerçekten mucizevi. Hayal kurmaya devam eden her defineci gibi, o gün dileğim gerçekleşti ve çok şanslı olan ben oldum” dedi.

3. HENRY PARAYI BASMAK İÇİN KİŞİSEL HAZİNESİNİ KULLANDI

Kral III. Henry, 1216'dan 1272'deki ölümüne kadar İngiltere'yi yönetti ve ülke tarihindeki en uzun süre tahtta kalan hükümdarlardan biri oldu.

Spink & Son'un müzayede kataloğuna önsöz yazan King's College London'da ortaçağ tarihi profesörü David Carpenter'a göre, III. Henry 1257'de altın sikkesini basmak için kişisel olarak biriktirdiği hazineyi kullandı.

Çittçi, İngiltere'de basılan ilk altın paralardan birini buldu: 7,38 milyon lira kazanacak - 7
Bununla birlikte, III. Henry'nin madeni parası, Norman Fethi’nden bu yana altına dökülen ilk madeni paraydı ve o zamandan beri ekonomi gümüş paralarla dönüyordu.

Edmund, yeni altın sikkelerin Bizans sikkelerinden ve İslam altın dinarlarından yapılmış olabileceğini ve o dönemde Avrupa ile Orta Doğu arasındaki ticaret yollarını ortaya çıkardığını söyledi:

Çittçi, İngiltere'de basılan ilk altın paralardan birini buldu: 7,38 milyon lira kazanacak - 9
“Bu dönemde kıta Avrupası ve İngiltere'de tüm paraların gümüş olarak basıldığını görürsünüz. Sadece baharat zengini Orta Doğu’da altın para vardı. 3. Henry, Avrupa’daki bu ekonomik geçiş sürecine tanıklık etti. Batı'da altın para ve Doğu'da gümüş paralar alınmaya başlandı. Temel olarak bu durum, iki tarafın birbiriyle ilişki kurduğunu çok açık bir şekilde gösteriyor.” 


Benzer Haberler & Reklamlar