240 milyon yıllık "Çin Ejderhası" fosili ilk kez tamamen ortaya çıkarıldı

240 milyon yıllık "Çin Ejderhası" fosili ilk kez tamamen ortaya çıkarıldı

Paleontologlar, efsanevi Çin ejderhasına benzeyen etkileyici bir canlının fosilini ilk kez tam anlamıyla bir araya getirmeyi başardı.

Earth and Environmental Science: Transactions of the Royal Society of Edinburgh dergisinde yayınlanan makaleye göre; Çin ejderhasına benzeyen 240 milyon yıllık deniz sürüngeninin kalıntıları, paleontologlar tarafından ilk kez bir araya getirildi. Dinocephalosaurus orientalis olarak adlandırılan 5 metre uzunluğundaki canavar, Triyas döneminde güneybatı Çin’de yaşıyordu.

Tür ilk kez 2003 yılında tanımlanmış olsa da, kalıntıların eksik olması nedeniyle nasıl göründüğü tam olarak bilinmiyordu. Ancak o zamandan bu yana bulunan daha eksiksiz kalıntılar, bilim insanlarının tek bir örneği bir araya getirmesine ve yaratığı ilk kez tüm görkemiyle tasvir etmesine olanak sağladı.

Yeniden oluşturulan örnek yedi örneği temel alıyor. Bunlar arasında, biri tamamen eklemli olan, yeni keşfedilen beş kalıntı yer alıyor. Bunların hepsi, güney Çin’in inanılmaz paleontolojik keşiflere yabancı olmayan bir bölgesi olan Guizhou Eyaleti’nde keşfedildi.

Ekip, çok sayıda örneği bir araya getirerek D. Orientalis’in daha önce düşünülenden çok daha uzun bir boynu olduğunu ve hayvana zarif, ejderha benzeri bir görünüm kazandırdığını gösterdi.

İskoçya Ulusal Müzeler Doğa Bilimleri Sorumlusu Dr. Nick Fraser, yaptığı açıklamada “Bu keşif, bu olağanüstü uzun boyunlu hayvanı ilk kez tam olarak görmemizi sağlıyor. Bu, paleontologları şaşırtmaya devam eden, Triyas’ın tuhaf ve harika dünyasının bir örneği daha” dedi ve devam etti: “Uzun ve yılana benzeyen efsanevi Çin Ejderhasını anımsatan çarpıcı görünümü nedeniyle dünya çapında hayal gücünü harekete geçireceğinden eminiz.”


Araştırma projesi, Pekin’deki Omurgalı Paleontolojisi ve Paleoantropoloji Enstitüsü’nde 10 yılı aşkın bir süre boyunca fosilleri inceleyen İskoçya, Almanya, ABD ve Çin’den bilim adamlarının yer aldığı uluslararası bir çalışmaydı.

Yüzgeçli uzuvlarından da anlaşıldığı üzere bu tarih öncesi tür, okyanus yaşamına iyi uyum sağlamıştı. Ayrıca, araştırmacılar bazı örneklerin mide bölgesinde balık kemikleri keşfettiler ve bu da beslendikleri deniz ürünlerine dair daha net bir görüntü sağladı.

Araştırmacılar, suda yaşayan yaşam tarzına ve ince boynuna rağmen “Çin ejderhasının” yaklaşık 40 milyon yıl sonra evrimleşen plesiosaurlarla yakından akraba olmadığını belirtti.


Benzer Haberler & Reklamlar