Şırnak Haberleri

Türkiye, Nuhun Gemisinin UNESCO dünya miras alanı olmasını istiyor

Türkiye, Nuh'un Gemisi'nin UNESCO dünya miras alanı olmasını istiyor

TUTAP Genel Başkanı Fikret Yıldız, Amacımız Nuh'un Gemisi'ni UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne aldırmak. Yapılacak sondaj ve arkeolojik çalışmalar neticesinde burası asıl miras listesine girdiği zaman bütün dünyada insanların çok büyük ilgisi…

Cudi Dağında 12 milyon yıllık deniz canlısı fosili bulundu

Cudi Dağı'nda 12 milyon yıllık deniz canlısı fosili bulundu

Şırnak'ta Cudi Dağı bölgesinde bilimsel adı 'gastropoda' olan karındanbacaklılar deniz canlısına ait fosiller buldu. Jeolojik dönemlerin kayaçlar içinden çıkan fosillerle aydınlatılabileceği ve fosillerin o yıllarda bölgedeki deniz varlığını kanıtlar…

Yalçın Kurt: Doğuda büyük turizm patlaması olacak

Yalçın Kurt: Doğu'da büyük turizm patlaması olacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, "Doğu'da çok büyük bir turizm patlaması olacak. Dünyanın her tarafından bu coğrafyaya insanlar akın akın gelecek." dedi.

Tarihi eser operasyonunda 9 kişi tutuklandı

Tarihi eser operasyonunda 9 kişi tutuklandı

Tokat merkezli olarak 8 ayrı ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan şüphelilerden emekli albay A.Y., aktif görevde bulunan astsubay C.G. ile birlikte B.K., M.C.,Ö.Ö.,S.A.E.,F.B., A.T. ve Y.Ç. tutuklandı.

Sur tarihi dokusu korunarak restore edilecek

Sur tarihi dokusu korunarak restore edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, terörden zarar gören Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki inşa ve ihya çalışmaları kapsamında, büyük projelerin temellerini atmak için yarın Diyarbakır'ın Sur ilçesinde olacak.