SALT ile Meriç Öner'in yolları ayrılıyor

SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner'in kurumdaki görevinden ayrılacağı açıklandı.

 Garanti Bankası'nın desteğiyle. 2010 yılında Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi, Osmanlı Bankası Arşivler ve Araştırma Merkezi ile Garanti Galeri'nin özerk bir kurum olarak yeniden yapılandırılmasından doğan SALT'ın Araştırma ve Programlar direktörlüğü yürüten Meriç Öner’in bu ay sonunda görevinden ayrılacağı açıklandı.

SALT'tan konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Meriç Öner, Nisan 2017’den beri sürdürdüğü direktörlük görevinden Kasım 2021 sonunda ayrılıyor. 


2007'de Garanti Galeri'de (GG) başlayan çalışmalarına SALT bünyesinde devam eden Meriç Öner, GG'nin İstanbullaşmak sergisi (Deutsches Architekturmuseum, Frankfurt, 2008) kapsamındaki veri tabanının editörlüğünü yaptı. Serginin genişletilmiş gösterimini 2011'de SALT Beyoğlu'nda bir dizi konuşma, sunum, gösterim ve performanstan oluşan 90 programıyla eş zamanlı gerçekleştirdi. Modern Denemeler 4: SALON (SALT Galata, 2012), YAZLIK: Şehirlinin Kolonisi (SALT Beyoğlu, 2014) ile Tek ve Çok (SALT Galata, 2016) araştırma sergilerini yürüttü. Modern Denemeler 5: Aşı (SALT Galata, 2012 ve SALT Ulus, 2013), Yerelde Modernler (SALT Galata, 2013) İşveren Sergisi (SALT Galata, 2017) gibi projelerde yapılı çevre üzerine araştırmaların tartışılmasına vesile oldu. Londra merkezli Cooking Sections (Daniel Fernández Pascual ve Alon Schwabe) iş birliğiyle bu yıl, İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken sergisini hayata geçirdi. Uluslararası kültür kurumları ile üniversitelerin yer aldığı Asociación de Arte Útil platformu kapsamında 2017-2020 aralığında etkin olan Yararlı Sanat Ofisi’ni kurdu. Her yıl kente dair bir olgu etrafında seçili kurgu ve belgesel filmlere yer veren Perşembe Sineması’nı geliştirdi.

Meriç Öner, SALT Araştırma arşiv koleksiyonlarının geliştirilmesi ve dijital içeriğe erişimin artırılması konularında önemli katkılar sağladı. SALT ile Kadir Has Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü, tarihçi ve romancı Reşad Ekrem Koçu’nun İstanbul Ansiklopedisi üzerine arşiv ve araştırma projesini başlattı. 2022 yılında bu proje kapsamında binlerce belge dijital ortama aktarılarak çok yönlü bir çevrimiçi yazılım aracılığıyla erişime açılacak.

SALT, Meriç Öner’e tüm katkı ve çalışmalarından ötürü teşekkür eder.
 


Benzer Haberler & Reklamlar