POS cihazı dolandırıcılarında 49 sikke yakalandı

İzmir, Adana, Tekirdağ, Kocaeli, Uşak, Batman, Elazığ ve Tunceli'de İstanbul merkezli gerçekleştirilen seri operasyonlarda POS cihazlarıyla usulsüz işlem yaparak bankaları dolandıranlar yakalanırken, 39 POS cihazı, farklı bankalara ait çok sayıda kredi kartları, 400 bin lira, 49 sikke, 3 av tüfeği, 2 pompalı tüfek ile ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Yakalanan 49 sikkenin gerçekliği, tarihi ve arkeolojik değeri olup olmadığı araştırılıyor.

İstanbul merkezli 9 ilde düzenlenen operasyonlarda POS cihazlarıyla usulsüz işlem yaparak bankaları dolandırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 24 şüpheliden 9'u tutuklandı.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 11 Mart'ta İstanbul'un yanı sıra İzmir, Adana, Tekirdağ, Kocaeli, Uşak, Batman, Elazığ ve Tunceli'de belirlenen adreslere düzenlediği operasyonlarda gözaltına alınan 24 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen zanlılardan 9'u çıkarıldıkları adli makamca tutuklandı. Şüphelilerden 13'ü hakkında adli kontrol hükümleri uygulanırken 2 zanlı ise ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Bu arada operasyonda ele geçirilen 39 POS cihazı, farklı bankalara ait çok sayıda kredi kartları, 400 bin lira, 49 sikke, 3 av tüfeği, 2 pompalı tüfek ile ruhsatsız tabanca, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Yerleşkesi'nde sergilendi.

POS cihazları ve kredi kartlarını usulsüz kullanıp yaklaşık 100 milyon lira haksız kazanç sağladıkları belirlenen şüphelilere yönelik 9 ilde operasyon düzenlenmiş, 24 zanlı yakalanmıştı.

Şüphelilerden birinin iş yerinde yapılan aramalarda tarihi geçmiş bazı gıda ürünlerinin stoklandığı, solüsyonla koliler üzerindeki etiket tarihlerinin silindiği, kurulan düzenekle üzerlerine ileri tarihli barkodlar yapıştırıldığı da tespit edilmişti.


Benzer Haberler & Reklamlar