Niğde Müzesi Sikke Kataloğu

Niğde Müzesi’nde bulunan 12696 sikke üzerinde yapılan ön çalışmalar ve tasnifler.

Niğde Müzesi’nde bulunan 12696 sikke üzerinde yapılan ön çalışmalar ve tasnif sonucu: Hellenistik Dönem ve Öncesine ait 67 sikke, Roma İmparatorluk Dönemine ait 298 sikke,  Bizans Dönemine ait 263 sikke ve Türk-İslam Dönemine ait 127 sikke seçilerek ağırlıkları, ölçümleri, darp malzemeleri belirlenmiş ve fotoğraf çekimleri yapılmıştır.

Dönemsel değerlendirmeler ve kronolojik sıralamayla, her dönemin kendi içindeki sınıflandırmaları ve özellikleri belirlenmiş, sikkelerin ön ve arka yüzlerinin lejantları bağlı oldukları dil gruplarına uygun olarak değerlendirilmiştir.

Ayrıca sikkelerin üzerinde yer alan motif, sembol ve heraldik düzenlemelerin belirlenmesiyle, medeniyetlere özgü bezeme özellikleri incelenmiş tipoloji oluşumuna zemin hazırlanmıştır.

Dönemlerin kendi içlerine özgü magistratları anlaşılmış, sosyo-ekonomik değerlendirmelerin yapılabilmesine olanak sağlayan veriler ortaya çıkarılmıştır.

Niğde Müzesi Sikke Katoloğu kitabımız, genel anlamda Anadolu medeniyetleri için yerelde ise Niğde ve çevresiyle ilgili yapılacak olan antropoloji, arkeoloji, edebiyat, epigrafi, etnografya, paleografi, sanat tarihi, sosyoloji ve tarih araştırmalarında yararlanabilecek bir kaynak olacaktır. 

Teknik Bilgiler
ISBN:
9786053965244
Yazarlar: Ertaç Yıldırım, Huriye Altuner, Murat Tektaş, Mustafa Eryaman, Sibel Yıldız Kısacık, Şerife Çakar
Yayın Dili: Türkçe
Yıl: 2020
Cilt tipi: Karton Kapak
Sayfa Sayısı: 250 Sayfa + 50 Sayfa Katalog
Ölçü: 16,50 x 23,50 cm

 

https://www.arkeolojisanat.com/shop/urun/nigde-muzesi-sikke-katalogu_11_25184.html


Benzer Haberler & Reklamlar