Karacahisar Kalesi'nde arkeoloji kazıları 5 yıl sonra yeniden başladı

Karacahisar Kalesi'nde arkeoloji kazıları 5 yıl sonra yeniden başladı

Eskişehir'de, 1288'de Osman Gazi tarafından fethedilen, 1299'da ilk hutbe okutularak Osmanlı Beyliği kurulduğu Karacahisar Kalesi'ndeki arkeoloji kazılarının 2019 sezonu başladı. AÜ Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, 5 yıl aradan sonra yeniden başlayan çalışmaları yerinde inceledi.

Eskişehir'de, Karacahisar Kalesi'nde arkeoloji kazılarına yeniden başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Eskişehir Müze Müdürlüğü başkanlığındaki kazı çalışmaları Anadolu Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hasan Yılmazyaşar'ın bilimsel koordinatörlüğünde yürütülüyor.

Bölgede 5 yıl aradan sonra yeniden başlayan çalışmaları yerinde inceleyen AÜ Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Osmanlı'nın yaşam alanının başladığı mekanın Karacahisar Kalesi olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Çomaklı, şöyle konuştu: "Üniversitemiz bünyesinde kaledeki kazılar yeniden başladı. Kazının başlamasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ve Eskişehir Valimiz Özdemir Çakacak'ın etkisi büyüktür. Biz de onların iradelerine ekibimizle destek veriyoruz. Bu kazıda bulunacak eserler ve materyaller geçmişimize ışık tutacak. Karacahisar Kalesi, Osmanlı'nın devlet olmanın gerekliliklerinde hutbe okutma ve para basma izlerini taşıyor. Osmanlı, devlet olmak için teşkilatlanmaya burada başladı."

Ahde vefanın önemini vurgulayan Çomaklı, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi ve kaleyi fetheden savaşçılar anısına Kur'an-ı Kerim okutmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Çomaklı, daha sonra kazıda görevli öğrencilerle bir araya gelerek, sohbet etti.

Deniz Açık - AA


Benzer Haberler & Reklamlar


Arkeolojik Haber