İncesu Kybele'si 42 yıl sonra Kültür Varlığı olarak tescillendi!

İncesu Kybele'si 42 yıl sonra Kültür Varlığı olarak tescillendi!

İncesu Kanyonu'nda tarihi eser olarak varlığı 40 aşkın yıldır bilinen, turistler için levhaları bulunan, yaklaşık 2200 yıllık kaya üzerindeki Kyebele kabartması, Çorum Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün koruma talebi üzerine arkeologlar ve sanat tarihçileri tarafından incelenerek onaylandı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Kültür Varlığı olarak tescillendi.

Çorum Ticaret Borsası'nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre; Çorum'un Ortaköy İlçesindeki İncesu Köyüne yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta, suyun aktığı yöne doğru sol taraftaki kayalar üzerinde, ırmak yatağından 1,5 metre yükseklikte bulunan ve Tanrıça Kybele tasviri olduğu tahmin edilen kabartma, 1985 yılında ilk olarak İncesu köyünden Satılmış Uysal tarafından fark edildi. ,

Bir niş içerisine yapılmış, taht üzerinde oturduğu düşünülen tanrıça kabartması, önünden akan Çekerek (Scylax) ırmağına ve karşısında yüksek kayalar üzerinde yer alan kaleye bakmakta ve sol elinde bir aslan yavrusu tutmaktaydı.

İncesu kanyonundaki Kybele kabartmasının, Anadolu’da Hellenistik Çağa tarihlenen Kybele kabartmalarının en büyüğü olduğu belirtiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 42 yıl sonra tarihi eser olarak tescilledi

Bugün AA'nın yayınladığı Kemal Ceylan imzalı habere göre ise; Çorum'un Ortaköy ilçesindeki İncesu Kanyonu'nda bulunan, milattan önce 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Ana Tanrıça Kybele kabartmasının korunması için Kültür ve Turizm Bakanlığına yapılan başvuru, inceleme sonrası kabul edilerek, kabartma kültür varlığı olarak tescillendi.

Çorum Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bir süre önce Hititlerin dini ve askeri merkezi olan Şapinuva'ya 13 kilometre mesafedeki İncesu Kanyonu'nda bulunan Kybele kabartmasını koruma altına almak için çalışma başlattı.

Uzmanlar İnceledi ve tarihi eser olduğuna karar verdi!

Bu kapsamda Şapinuva Kazı Başkanı Prof. Dr. Aygül Süel, Hattuşa Kazı Başkanı Prof. Dr. Andreas Schacahner ile Almanya Erfurt Üniversitesinden restoratörler Thomas Staemmler, Thomas Silber, Charis Hentzschel ve Loise Krischok'tan oluşan uzman ekip, Kybele kabartmasını inceledi. İncelemenin ardından hazırlanan rapor, Kültür ve Turizm Müdürlüğüne teslim edildi.

Sümeyra Şengül: Anadolu'nun en büyük Kybele kabartması Çorum'da

Çorum Kültür ve Turizm Müdürü Sümeyra Şengül, AA muhabirine, uzman ekibin incelemenin ardından Bakanlığa sunmak üzere rapor hazırladığını belirterek "Kültür ve Turizm Bakanlığı, incelemenin ardından Kybele kabartmasını 'kültür varlığı' olarak tescilledi." dedi.

İncelemede çeşitli etmenlerle zarar gören kabartmanın korunması için alınması gereken tedbirlerin de değerlendirildiğini dile getiren Şengül, "Uzman ekibimizin gözlemleriyle hazırlanan rapor, kurumumuzca da değerlendirilecek ve kabartmanın ne şekilde korunacağını belirleyip Bakanlığımızın izniyle harekete geçeceğiz. Varlığını korumak bizim için çok önemli. Oranın yeniden düzenlenmesi, güvenlik önlemlerinin artırılması bizim için büyük bir artı olacak." diye konuştu.

Şengül, Anadolu'nun birçok bölgesinde Kybele heykeli ya da kabartmasına rastlandığının altını çizerek şunları kaydetti: "Kybele, birçok uygarlık tarafından benimsenen, doğayı ve bereketi simgeleyen, kadın doğurganlığıyla yaşamı devam ettirdiği için çokça tasvir edilen bir figür. Biz onu kabartmalarda, heykellerde, resimlerde görebiliyoruz. Anadolu'nun en büyük Kybele kabartması Çorum'dadır, Ortaköy ilçemizdeki İncesu Kanyonu'nda yer almaktadır. Oldukça zor bir coğrafi bölgede bulunuyor. Helenistik Dönem'e ait Kybele kabartması, milattan önce 2'nci yüzyıla tarihleniyor."

Arkeolojikhaber.com


Benzer Haberler & Reklamlar