İlhan İrem kimdir?

İlhan İrem biyografisi

İlhan İrem; müzisyen, ressam ve yazar (d. 1 Nisan 1955, Bursa - ö. 29 Temmuz 2022, İstanbul)

Sadece kendi bestelerini seslendiren sanatçının, hikayeleri, denemeleri, şiirlerinin yer aldığı beş kitabı yayımlandı. Soyut resim çalışmaları da yapan sanatçı, Bursa, Ankara, Antalya, Kuşadası, Dikili, İstanbul, Gölcük ve İzmir'de kişisel resim sergileri açtı. Birçok ödül alan ve 7 altın plak kazanan sanatçı, hayranları tarafından "çağdaş bir ozan" olarak görülüyordu."

1 Nisan 1955'de Bursa'da doğdu. 1969'da ortaokul son sınıf öğrencisiyken, 60'lar ve 70'lerde orta öğrenim okullarında çok yaygın olan ve kentli orta sınıf ailelerce desteklenen okul orkestraları hareketinde yer aldı, solist olarak müziğe başladı. 

Yaygın medyanın sponsorluğunda büyüyen Türkçe pop akımının en önemli kaynaklarından liselerarası müzik yarışmalarından birinde Milliyet gazetesinin düzenlediği yarışmada arkadaşlarıyla kurduğu "Meltemler" orkestrası Marmara Bölgesi birincisi oldu. İrem bu orkestrayla 1970-1973 yıllarında Bursa'da çeşitli otellerde dans müziği icracılığı yaptı.

Sanatçı, 1973'te kendi imkanlarıyla ilk 45'lik plağını çıkardı. 1973-1981 arasında, 10 adet 45'liği yayımlanan başarılı sanatçı, 1979'da yayımladığı senfonik yapıdaki "Sevgiliye" uzunçalar plağıyla akademik bir çalışma yaparak, müzik yaşamında yeni bir yola girdi.

"Sevgiliye" albümünde kendi yazdığı sözler dışında, bir Nazım Hikmet şiiri olan "Hoşgeldin"i besteleyip seslendiren sanatçı, 1984'te Bulgaristan'da düzenlenen Altın Orfe Şarkı Yarışmasında Türkiye'yi temsil etti ve Gazeteciler Özel Ödülü'nü kazandı.

Yalnızca kendi yapıtlarını seslendirmeyi sürdüren, kendine özgü bir ekol oluşturan İrem, 1980'li yıllarda öykülerini besteleyerek kurguladığı uzun soluklu müzik yapıtlarıyla, senfonik rock tarzında çalışmalara yöneldi.

İlhan İrem'in "hit" müzikleri   

İlhan İrem 70'li yıllarda single plaklar ve romantik hit parçalar üretti. 1973 yılında kendi imkânları ile Diskotür firmasına yaptığı ilk 45'liği Birleşsin Bütün Eller - Bazen Neşe Bazen Keder ona beklediği başarıyı getirmedi. Ancak, plak firmasının kendi bestelerini başka sanatçılara söyletme talebini kabul etmeyerek yaptığı ikinci 45'liği "Yazık Oldu Yarınlara - Haydi Sil Gözlerini" genç sanatçıyı bir anda Türkiye'deki en popüler sarkıcılardan biri haline getirdi. 1975'te yayınladığı üçüncü 45'liği "Anlasana" ile başarısının doruğuna yükseldi. 

İlhan İrem 1970'ler boyunca hem sözlerinin sorgulayıcı, eleştirel, ajitatif, radikal içeriğiyle hem de müziklerinin gençler arasında kazandığı beğeniyle her yaptığı 45'likle liste başı olmayı başardı. 1970'lerin ikinci yarısının protest iklimine kendi tarzıyla gerçekleştirdiği "Havalar Nasıl", "İşte Hayat", "Son Selam", "Ayrılık Akşamı", "Sen Bilirsin", "Bal Ağızlım" gibi 45'liklerle dahil oldu. 

Akademik müzik ve senfonik-rock yolunda

1979'da yayınladığı senfonik yapıdaki "Sevgiliye" uzunçaları ile Esin Engin'in aranjörlüğünde ilk defa akademik bir çalışmayla müzik yaşamında yeni bir yola saptı. Sevgiliye albümünde ilk defa kendi yazdığı sözler dışında bir Nazım Hikmet şiiri olan "Hoşgeldin Kadınım"ı besteledi ve "Hoşgeldin" başlığıyla seslendirdi.

1984'te Bulgaristan'da düzenlenen Altın Orfe Şarkı Yarışmasında Türkiye'yi temsil etti ve Gazeteciler Özel Ödülü'nü kazandı.

Yalnızca kendi yapıtlarını seslendirmeyi sürdüren, kendine özgü bir ekol oluşturan İrem, 1980'li yıllarda öykülerini besteleyerek kurguladığı uzun soluklu müzik yapıtlarıyla, senfonik rock tarzında çalışmalara yöneldi.

Sanatçının, hikayeleri, denemeleri, şiirlerinin yer aldığı beş kitabı yayımlandı.

Soyut resim çalışmaları da yapan sanatçı, Bursa, Ankara, Antalya, Kuşadası, Dikili, İstanbul, Gölcük ve İzmir'de kişisel resim sergileri açtı. 

İlhan İrem sanat yaşamı boyunca 6 kez Altın Plak olmak üzere pek çok ödül aldı. Aralarında Hey ve Ses de olmak üzere çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından pek çok kez "yılın erkek sanatçısı" ve "yılın sanatçısı" ödüllerine layık görüldü. Birçok şarkısı ve albümü çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından "yılın şarkısı/yılın albümü" seçildi.

İlhan İrem'in albümleri

Sevgiliye (1979)
Bezgin (1981)
Pencere (1983)
Köprü (1985)
Ve Ötesi (1987)
Dünden Yarına (1988)
Uçun Kuşlar Uçun (1989)
İlhan-ı Aşk (1992)
Koridor (1994)
Romans (1994)
Seni Seviyorum (2001)
Cennet İlahileri (2006)
Tozpembe/Progressive Çocuk Şarkıları (2008)

İlhan İrem'in Kitapları

Pencere... Köprü... Ve Ötesi... (Öykü / 1985)
Uzaklarda Biri Var (Denemeler / 1987)
Katastrof (Şiirler / 1990)
Delirium (Denemeler / 1994)
Millenium / Sanalizasyon Fareleri, Yarasalar ve Diğerleri (Denemeler / 1998)
Siyah Kuğunun Şarkısı (Senfonik Şiir /2007)
Güneş Ülkesinin Karanlık İnsanları (Denemeler / 2014)


Benzer Haberler & Reklamlar