Faruk Yalçın

Faruk Yalçın kimdir?

Faruk Yalçın; İş İnsanı ve Yazar (d. 23 Nisan1921, Diyarbakır - ö. 02 Aralık 2008, İsviçre)

Faruk Yalçın, 23 Nisan 1923 yılında Ergani’de doğdu. Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım'ın dayısı ve kulüp asbaşkanı Neşet Yalçın'ın amcasıdır. Babası, Ergani’de belediye başkanlığı yapmış, Ergani’nin Maden mutasarrıflığına bağlı olduğu dönemdeki ilk belediye başkanı Osman Nuri Yalçın’ın oğlu, Neşet bey olarak bilinen Neşet Yalçın’dır. İlkokul’u Ergani’de, orta okulu Diyarbakır’da, liseyi Ankara’da başlayarak İstanbul Alman Lisesinde tamamladı. Liseyi bitirince Almanya’ya gönderilen on öğrenciden biri oldu.

Almanya’da Makine Mühendisliği Bölümüne başlamasından bir yıl sonra II. Dünya Savaşı çıkınca dokuz arkadaşını da alarak İsviçre Zürih kentindeki teknik üniversiteye gitti. Bursları gelene dek arkadaşlarının yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaya başladı.

Devlet Demiryolları bursunu kazanması hayatının dönüm noktasıydı. Kazandığı burs sayesinde İsviçre’ye giderek mühendislik eğitimi aldıktan sonra 1950’li yılların başlarında ülkesinde döndü.

Eğitimini tamamladığında ilk şirketini İsviçre’de kurarak bir süre Almanya bağlantılı olarak işlerini geliştirdi.

1963 yılında Türkiye’ye döndüğünde, çokuluslu şirketlere müşavirlik yapıp kendi ilk şirketi İNTEC’i de kurdu. Bunu başka şirketler takit etti. Uzun yıllar NATO’ya yaptığı işlerden ötürü “NATO Müteahhidi” diye anılmaya başlandı. 30 yılı aşkın bir süre Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde büyük inşaat projelerine imza atarak, Forbes dergisinin 2005 yılında yayınladığı “en zenginler” listesinde beş milyar doları aşan servetiyle 21. sırada, dünyanın da 721. zengini arasında yer aldı. Faruk Yalçın’ın çocukları ve kardeşine ait yirmi civarında firma bulunmaktadır. Daha önceleri mütevazı hayat süren Faruk Yalçın, yeğeni Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı olmasıyla basında duyulur hale geldi. Fenerbahçe Spor’a olan ilgisi nedeniyle hep Aziz Yıldırım’ın arkasında yer alarak ve çok zaman gizli başkan diye anıldı.

Son on beş yılını yaptırdığı hayvanat bahçesinde geçiren Faruk Yalçın, mide kanserine yakalanıp, İsviçre’nin Zürih kentinde 2 Aralık 2008’de yaşamını yitirdi. Cenazesi yurda getirilerek İstanbul Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi. 32 yaşındayken beyin kanamasından vefat edince şirket işlerini kardeşi Cengiz Yalçın ve çocuklarına bıraktı. İlk eşinden Osman, Hatice, Ayşe ve İsmail adlı çocukları oldu. İkinci eşi Ülkü Yalçın’dan daha sonraki yıllarda Türkiye’nin Paris Hilton’u diye anılacak olan kızı Süreyya Yalçın dünyaya gelmiştir.

Türkiye’nin yalnızca en önemli iş adamlarından biri değil; aynı zamanda bir doğa sevdalısı, hayvan sever ve eğitim gönüllüsüydü.

Cumhuriyet’in ilan edildiği yıl hayata gözlerini açan Faruk Yalçın, babasının asker olması nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanını gezdi. Vazgeçemediği hayvan ve doğa sevgisine ise henüz çocukluk çağında tutuldu.

1993’te doğa ve hayvan tutkusunu toplumla paylaşmak amacıyla Darıca’da Türkiye’nin ilk özel hayvanat bahçesi olan, bugünkü adıyla Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nı kurdu. 1994’te emekli olduktan sonra zamanının büyük bir bölümünü geçirdiği parkın gelişimi için, tıpkı meslek hayatında olduğu gibi canla başla çalıştı.

Ülkesine ve iş dünyasına istisnai katkılarda bulunan Faruk Yalçın, maddi olanaklarının yanı sıra gönlünü, bilgisini, zamanını ve emeğini doğayı paylaştığımız diğer canlılara adamaktan her zaman mutluluk duydu. Aynı zamanda biyoloji alanında araştırmalar yaparak bitki ve hayvan bakımı üzerine 21 kitap yazdı.

Faruk Yalçın, 1 Aralık 2008 yılında, arkasında doğanın korunmasına yönelik ülkenin en önemli mesaj elçilerinden birini bırakarak hayata gözlerini yumdu. 


Benzer Haberler & Reklamlar