Aylin Tekiner: Heykeltraş Aylin Tekiner

Aylin Tekiner kimdir?

Aylin Tekiner;  sanatçı ve aktivist (d. 1978, Nevşehir; )

1978 nevşehir doğumlu Aylin Tekiner, 1999 yılında hacettepe üniversitesi güzel sanatlar fakültesi heykel bölümü’nden mezun oldu. 2003 yılında aynı bölümde yüksek lisansını, 2008 yılında ise ankara üniversitesi eğitim bilimleri enstitüsü eğitimin kültürel temelleri anabilim dalı’nda doktorasını tamamladı. 1996 yılında açtığı heykel atölyesinde çalışmalarını sürdürdü.

Newyork merkezli Research Institute on Turkey (Türkiye Araştırmaları Enstitüsü) (RİT) eş direktörü ve Bellek Müzesi’nin kurucuları arasında yer alan Aylin Tekiner, toplumsal travmalar ve trajediler özelinde hafıza ve adalet kavramları üzerinde çalışmalar yaptı.

2008’de Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitimin Kültürel Temelleri Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamladı. Doktora tezinden yola çıkarak hazırladığı ‘Atatürk Heykelleri: Kült, Estetik, Siyaset’ adlı kitabı bulunuyor. 2015-2016 arasında post-doc çalışmalarını sürdürdüğü Yale Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde gölge tiyatrosu teknikleri üzerine çalıştı.

Türkiye’de ve yurt dışında kişisel sergiler açan ve karma sergilere katılan Tekiner, Columbia Üniversitesi Sosyal Farklılıklar Araştırma Merkezi ve 1980 darbesine yönelik kolektif hafıza çalışmaları yürüten Çocuklarız Bir Aradayız inisiyatiflerinin de üyesi . 


Benzer Haberler & Reklamlar