Assos Antik Kenti yanına planlanan jeotermal santraline dava açıldı

Assos Antik Kenti yanına planlanan jeotermal santraline dava açıldı

Assos’ta Büyükhusun Köyü’nün 1 kilometre yakınlarında kurulması planlanan jeotermal santrali, davalık oldu. Yaklaşık 116 kişi, valilik kararının iptali için Çanakkale İdare Mahkemesi’nde yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, geçtiğimiz günlerde Assos’ta Büyükhusun Köyü’nün 1 km. yakınlarında bir jeotermal arama projesi başlatıldığını duyurdu. Tepkiler kısa sürede çığ gibi büyüdü. “Büyükhüsun Dayanışması” oluşturan bölge halkı, 17 Ocak’ta Çanakkale İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtı. Dilekçede, jeotermalin çevreye yaratacağı tahribat nedeniyle tarımsal ve hayvansal üretimin önemli bir kayba uğrayacağı vurgulanarak UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Troya Antik Kenti başta olmak üzere Assos, Parion ve Alexandria Troas gibi antik kentlerin de zarar göreceği kaydedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan “Büyükhüsun Dayanışması” üyeleri; ”Assos antik kentine kuş uçuşu 4-5 km mesafedeki Büyükhüsun Köy’ünde Jeotermal arama sondajı yapması için başvuran Bakrom Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasına Çanakkale Valiliği 20 Aralık 2019 tarihinde, “ÇED raporu gerekli değildir” devam edebilirsiniz yanıtını verdi. Proje tanıtım dosyasına göre Bakrom A.Ş. söz konusu proje için bir ucu Assos diğer ucu Kayalar Köyüne dayanan ruhsat alanını Yerka Elektrik Üretim A.Ş. den devir almış. Yerka A.Ş.yi Ayvacıklılar İDA JES Projesinden tanıyor. Firma 2018’de ÇED Gerkli Değildir kararı alarak Taşağıl Yukarıköy arasında bir jeoetermal enerji santralına başladı bile. Hem Bakrom hem de Yerka Yılsan Holding’in iştiraklari ve aynı yönetim kurullarına sahip. Eşsiz doğası, arkeolojik alanları, tarihsel, kültürel zenginlikleri, tarım, hayvancılık, turizm faaliyetleri olan bir bölgenin tam ortasında, JES yatırımının başlangıç çalışmaları sırasında ÇED raporu gerekmezse ne zaman gerekir? İştigal alanı jeotermal kaynaklardan elektrik üretmek olan firma köyde termal otel yapılacak, köyünüzde doğal sıcak suyunuz olacak rivayetini yaymaya çalıştı. Oysa, firma resmi başvurusunda Jeotermal kaynak bulursa, olası kullanım amaçlarının başında elektrik üretmeyi dürüst yazmış da. Şimdi Büyükhüsun başta olmak üzere bölge köyleri, çiftçiler, hayvancılık yapanlar, turizmciler, STK’ler, Marmara ve Ege Belediyeler Birliği hep birlikte direniyorlar. Assos bir felaketle karşı karşıya. Gözü paradan başka şey görmeyen yatırımcılar doğa, arkeoloji, tarih, tarım, hayvancılık, turizm aklınıza yaşama dair güzel ne gelirse bulabileceğiniz Assos’u zehirli gazlarla, çürük yumurta kokularıyla berbat edecekler” çağrısında bulundu.

www.canakkalekalem.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar