2023 Demirkent Tarih Ödülü  Araştırma Görevlisi Hasan Ali Çakmak'a verildi

2023 Demirkent Tarih Ödülü Araştırma Görevlisi Hasan Ali Çakmak'a verildi

23 Mayıs 2023 Salı akşamı İş Sanat’ta gerçekleştirilen törenle 4’üncü kez sahiplerini bulan Demirkent Ödülleri'nde bu yıl Tarih Ödülü Mehmed Esad Safvet Paşa’nın Hayatı ve Faaliyetleri (1815-1883) Bitlis Eren Üniversitesi Araştırma Görevlisi Hasan Ali Çakmak'a verildi.

Türk basınının duayeni ve Dünya gazetesinin kurucusu M. Nezih Demirkent ile eşi ünlü tarihçi Prof. Dr. Işın Demirkent’in anısını yaşatmak amacıyla Didem Demirkent tarafından kurulan Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfı’nın odağında; üniversitelerin iletişim, tarih ve ekonomi bölümlerinde öğrenim gören, başarılı ancak maddi imkanları sınırlı olan kız öğrencilere burs imkânı yer alıyor.

Demirkent Vakfı Başkanı Didem Demirkent’in açılış konuşmasının ardından Demirkent Vakfı Başkan Yardımcısı Burcu Kösem de gecede vakfın misyonunu davetlilere aktardı: ‘’Bugün burada olmakla nasıl bir çabayı desteklediğinizi naçizane aktarmak isterim. Bundan 4 yıl önce yola çıkarken elimizde iyi niyetimizden başka bir şey yoktu. Düşündüğümüz tek şey, iki duayen isim Nezih Demirkent ve Prof. Dr. Işın Demirkent’in yaşam hikayesine uygun bir kapsam oluşturmaktı. Bu kapsamı da en kısa şöyle özetleyebilirim:

Ciddi ve değerli bir üretim yapmak, söylendiği kadar basit bir iş değildir. Burada ciddi olmaktan kastım asık suratlı olmak da değildir. Hayatı ciddiye almak, yaptığınız işi ciddiye almak, karşınızdaki kişiyi ciddiye almak Nezih Demirkent’ten alınması gereken bir yaşam dersidir. İkinci önemli kavram, değer üretilmesi... Bilimsel ve mesleki bilginin etrafında toplanabileceği bir çekim alanı yaratmak ve bilginin burada birikmesini sağlamak… Bizim işimiz bilgiyle çünkü. Bilimsel, güncel, güvenilir ve faydalı bilgiyi üretmek, üretenleri bir etki alanı oluşturacak şekilde bir araya getirmek… İşte, Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfı’nın hedefi hep bu olacak.’’

3 kategoride, 14 ödül verildi

İletişim, Tarih ve Sosyal Farkındalık Oluşturulmasına Katkı olmak üzere 3 ana dalda toplam 14 ödül sahipleri ile buluştu. Ayrıca Demirkent Özel Onur Ödülü tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı’ya verilerek bu anlamlı gecede sahibini buldu. Ödüllerin kapsamı ise şu şekilde:

İletişim Ödülleri

Yazılı Medya kategorisi

Dergi Ödülü Capital Dergisi
Gazete Ödülü Oksijen Gazetesi

Görsel Medya kategorisi

Haber Programı Ödülü, Habertürk TV - Nedir Ne Değildir Mehmet Akif Ersoy
Güncel Program Ödülü Bloomberg HT TV - Aslı Şafak ile İşin Aslı
Dizi Ödülü Show TV-Kızılcık Şerbeti - Evrim Alasya

Dijital Medya kategorisi

Podcast Ödülü Nilay Örnek-Nasıl Olunur?
YouTube Ödülü Armağan Çağlayan Gör Beni
İşitsel Medya Ödülü Kafa Radyo-Nihatla Sivrisinek
Sahne Sanatları Ödülü Zengin Mutfağı Oyunu, Şener Şen, Gizem Ergün, Kutay Sandıkçı, Onay Kaya, Uğur Arda Başkan

Tarih Ödülü Mehmed Esad Safvet Paşa’nın Hayatı ve Faaliyetleri (1815-1883) Bitlis Eren Üniversitesi Araştırma Görevlisi  Hasan Ali Çakmak

Sosyal Farkındalık Oluşturulmasına Katkı Ödülleri

Görsel Medya NTV Halkın Sanatı Dilek Hanif
Dijital Medya 1milyonkitap.com Dr. Selçuk Şirin
Yazılı Medya Cumhuriyet Gazetesi Çağdaş Bayraktar

İş ve akademi dünyasının başucu eseri ‘Ekonomi Sözlüğü’

Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından hazırlanan Ekonomi Sözlüğü’nün gelirleriyle imkânı olmayan kız çocuklarının eğitim masraflarına destek olunması amaçlanıyor. Dijital ekonomiden küresel piyasalara değin çok sayıda kavramın bir araya getirildiği 454 sayfadan oluşan sözlükte, toplamda 1959 ekonomik terim yer alıyor. Ayrıca sözlük ile birlikte kız çocuklarının eğitimine destek olmak ve vakfa kaynak yaratmak amacıyla Prof. Dr. Işın Demirkent’in anısını yaşatmak için hazırlanan “Akademik Bakışla Haçlılar” kitabı da ödül gecesi satışa sunuldu.


Benzer Haberler & Reklamlar