Arkeoloji Haberleri

Amasra Müzesini 3 ayda 15 bin kişi gezdi

Amasra Müzesini 3 ayda 15 bin kişi gezdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 3 yıl süren restorasyonun ardından 3 ay önce açılan ve tesadüfen bulunan tarihi eserlerin sergilendiği Amasra Müzesi'ni yaklaşık 15 bin kişi ziyaret etti.

Tepebağ Höyüğü arkeoloji parkı yapılacak

Tepebağ Höyüğü arkeoloji parkı yapılacak

Kilikya'nın başkenti "Adaniya" olduğu düşünülen höyükte yapılan kazılarda, Osmanlı döneminde kullanılmış Kütahya porselenleri ile farklı pipolar ve Bizans paraları bulundu.

Kanuni Türbesinde 2107 arkeoloji kazıları sona erdi

Kanuni Türbesinde 2107 arkeoloji kazıları sona erdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Macaristan'ın Zigetvar kentinde yeri tespit edilen Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının gömüldüğü alandaki çalışmaların üçüncü etabı sona erdi.

Karadenizde bulunan gemilerdeki halat dahi çürümemiş

Karadeniz'de bulunan gemilerdeki halat dahi çürümemiş

Karadeniz'de inanılması güç arkeolojik keşif sürüyor: Roma, Bizans ve Osmanlı devrinden kaldığı tespit edilen onlarca geminin, güvertesindeki halatlarından birisinin dahi çürümeden günümüze kadar kalmış olması hayretle karşılandı.…

Urartu kalesi Ayanisin mühürlü yapısı çözülüyor

Urartu kalesi Ayanis'in mühürlü yapısı çözülüyor

Prof. Dr. Mehmet Işıklı başkanlığındaki ekip tarafından yapılan arkeolojik kazılarda bu yıl Urartuların dini yaşamı, mimarisi, taş işçiliği ve yönetim yapısını yansıtan önemli buluntular ortaya çıkarıldı.

Türkleşen Japon arkeolog Sachihiro Omura

Türkleşen Japon arkeolog Sachihiro Omura

Sachihiro Omura Japon bir arkeolog. 43 yıldır Türkiye’de çalışıyor. Müziği, yemeği, kültürüyle kavramış Türk insanını. Zaten “Türkiyeliyim” diyor. Köy yoğurduna bayılıyor, Nilüfer ve Ajda Pekkan şarkılarından vazgeçemiyor. Emekli olunca bir Ege…

Aliağa Sempozyumu Myrina Antik Kentinde bitti

Aliağa Sempozyumu Myrina Antik Kenti'nde bitti

Aliağa Belediyesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesinin kurumsal işbirliği ile birincisi düzenlenen Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze Aliağa Sempozyumu tamamlandı.

Tarihi eserleri iade etmeyen ülke, arkeolojik kazı izni alabilecek mi?

Tarihi eserleri iade etmeyen ülke, arkeolojik kazı izni alabilecek mi?

CNN Türk'te turizm hedefleri ve Kültür Bakanlığı'nın personel politikasına dair ipuçları açıklayan Bakanı Numan Kurtulmuş, "Kaçırılan tarihi eserleri geri vermeyen ülkelerin Türkiye'de arkeoloji kazısı yapmaları engellenecek mi?" sorusuna da cevap…

Sidedeki arkeoloji kazısında 3 roma devri heykeli bulundu

Side'deki arkeoloji kazısında 3 roma devri heykeli bulundu

Antalya'daki antik kentte yapılan kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait iki erkek ve bir kadın heykeli gün yüzüne çıkarıldı. Heykellerin ekonomik krizden dolayı yeniden işlenen heykellerden olduğu sanılıyor.