Bölge İdare Mahkemesi, Cennet Koyu'nda inşaat ruhsatını iptalini iptal etti!

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı turizm cenneti Gölköy’deki Cennet Koyu’nda Mehmet Cengiz’in şirketinin 180 dönümlük arazide yapımına başladığı rezidans ve otel inşaatı Bodrum Belediyesi’nin ‘ruhsat iptali’ kararıyla mühürlenip durdurulmuştu. Mahkemeden, Cengiz Holding A.Ş. lehine karar çıktı. Muğla 1. Bölge İdare Mahkemesi, Bodrum Belediyesi’nin inşaat ruhsatını iptal etmesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Muğla‘nın Bodrum ilçesine bağlı turistik Gölköy Mahallesi Cennet Koyu, Gökburun mevkisinde 180 dönümlük arazideki rezidans inşaatı, Aralık 2022 tarihinde Bodrum Belediyesi’nden alınan inşaat ruhsatı ile başladı. Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Aras, Cengiz Holding A.Ş.’ye verilen ruhsatı 8 Ocak 2023 tarihinde iptal etmişti. Holding, ruhsat iptalini Muğla 1. Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı.

Yaşer Anter’in haberine göre, işinsanı Mehmet Cengiz’in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Cengiz Holding A.Ş.’nin, ruhsatın iptal edilmesine yönelik yaptığı itiraz, Muğla 1. İdare Mahkemesi tarafından kabul edilerek yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Bodrum Belediyesi’nin avukatı Remzi Kazmaz, Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin Cengiz Holding’in Gölköy Mahallesi Cennet Koyu’ndaki otel ve rezidans inşaatının yolunu açan kararına itiraz edeceklerini bildirerek, “Bodrum’un bağrına hançer gibi saplanan bu kararın iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne bugün itiraz edeceğiz” dedi.

Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin kararına Bölge İdare Mahkemesi’nde bugün itiraz edeceklerini belirten Kazmaz, “Mahkeme burada İdari Usulü Kanununa göre verdiği yürütmeyi durdurma kararı eksik ve hatalıdır. Konu ile ilgili açılmış ve açılması gereken davalar vardır. Bu konuda mahkeme işin esasına girmeden acele ile karar vermiştir, hiçbir detaylı inceleme yapılmamıştır bu nedenle karar hatalıdır. Bu karar ile birlikte Cennet Koyun cehenneme çevrilmesinin önü açılmış olmuştur. Bodrum’un bağrına hançer gibi saplanan bu kararın iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne bugün itiraz edeceğiz” diye konuştu.

Bodrum Belediyesi hukukçularının karara itiraz edeceği öğrenilirken, çevreciler de sert tepki gösterdi. Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan, “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukukun aldığı bütün kararları çiğneyen şirketlere, yargıyı farklı yönlerden dolanıp rant amaçlı doğayı tarihi kültürü ele geçirmeye çalışanlara yönelik mücadelemiz devam edecek. Doğayı peşkeşe açan her kurumun karşısında olacağız. Bodrum’un doğasını koylarını tahrip etmeye çalışanların peşini bırakmayacağız.. Bodrum’u Türkiye’yi ve memleketimizi savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Bodrum Eş Sözcüsü Mir Bahattin Demir ise şunları söyledi: “Bodrum Belediyesi’nin iptal ettiği ruhsat ile ilgili yürütmenin durdurulması kararı verildiğini öğrendik. Belediye ve MUÇEP olarak bu kararın da iptali ve geri alınması için her türlü hukuki mücadeleyi vereceğiz. Bodrumlular Cennet Koyu’nun cehenneme dönmemesi için tam üç yıldır yoğun mücadele veriyor, bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.”

Özelleştirme İdaresinden satın aldığı 678 bin metrekarelik arazide inşaata başlayacak Cengiz İnşaat, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci için proje tanıtım dosyası sundu.

Buna göre 409 bin metrekare büyüklüğündeki iki parsel üzerinde toplam 100 villa inşa edecek. Bulgari’nin işleteceği otel ise 101 apart ve 83 suit olmak üzere 184 odadan oluşacak.

59 bin 562 metrekare inşaat alanına sahip Cengiz İnşaat Bodrum projesinin maliyetinin 568 milyon lira olması bekleniyor.

Bir bölümü 2. derece doğal sit ve 3. derece arkeolojik sit alan olan arazide geliştirilen projede 1200 kişilik 7 lokanta, 300 kişilik toplantı salonu ve yüzme havuzlarının bulunacağı belirtiliyor.


Benzer Haberler & Reklamlar