Herakles Lahdi Haberleri

Herakles Lahdi Antalya Müzesine ziyaretçi çekiyor

Herakles Lahdi Antalya Müzesi'ne ziyaretçi çekiyor

Herakles lahdinin sergilenmeye başlandığı yaklaşık 8 aylık dönemde müzeyi 90 bin 200 kişi ziyaret etti. Lahit geldikten sonra bir önceki eylül-mayıs arasındaki döneme göre ziyaretçi sayısı yüzde 60'tan fazla arttı

Herakles Lahdinden sonra gözler Sion Hazinesinde

Herakles Lahdi'nden sonra gözler Sion Hazinesi'nde

Antalya Müzesi Müdürü Mustafa Demirel, ABD'deki Dumbarton Oaks Müzesi'nde sergilenen Sion Hazinesi eserlerinin bir kısmının da kısa sürede getirilip yerinde sergilenmesini arzu ettiklerini söyledi.

Tarihi eserleri iade etmeyen ülke, arkeolojik kazı izni alabilecek mi?

Tarihi eserleri iade etmeyen ülke, arkeolojik kazı izni alabilecek mi?

CNN Türk'te turizm hedefleri ve Kültür Bakanlığı'nın personel politikasına dair ipuçları açıklayan Bakanı Numan Kurtulmuş, "Kaçırılan tarihi eserleri geri vermeyen ülkelerin Türkiye'de arkeoloji kazısı yapmaları engellenecek mi?" sorusuna da cevap…

Yalçın Kurtun Herakles Lahdi açıklaması

Yalçın Kurt'un Herakles Lahdi açıklaması

Herakles Lahdi'nin Antalya Havalimanı'na getirilmesinin ardından konuyla ilgili ilk resmi açıklama Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt tarafından yapıldı.

Herakles Lahdi İstanbula iniş yaptı

Herakles Lahdi İstanbul'a iniş yaptı

Yaklaşık 50 yıl önce yurt dışına kaçırılan Herakles Lahdi, yurduna döndü. Arkeolojik hazinemizin parçası, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimleri sonucu İsviçre'den Türkiye'ye getirildi.

Herakles Lahdinin iadesine sayılı günler kaldı

Herakles Lahdi'nin iadesine sayılı günler kaldı

Antalya'nın Aksu ilçesindeki Perge Antik kenti'nde kaçak kazılar esnasında bulunan ve İsviçre'ye kaçırılan Herakles Lahdi'nin Türkiye'ye iadesi için geri sayım sürüyor.

Arkeolog Prof. Waelkensin Herakles Lahdi raporu

Arkeolog Prof. Waelkens'in Herakles Lahdi raporu

Belçika Leuven Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sagalassos Antik Kenti'nin eski kazı başkanı arkeolog Prof. Dr. Marc Waelkens, tarafından hazırlanan rapor, Herakles Lahdi’nin Perge Kökenli olduğunu kanıtladı.

Bakan Nabi Avcı: Tarihi eser kaçakçılığında en mağdur ülkeyiz

Bakan Nabi Avcı: Tarihi eser kaçakçılığında en mağdur ülkeyiz

Arkeoloji literatüründe Torre Nove diye adlandırılan tipteki Küçük Asya Lahit Grubuna ait Herakles Lahdi'nin iadesini değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Avrupa'nın pek çok 'saygın' kurumunun hırsızlık malı olduğu bile bile yağmalanan…

İsviçre, Herakles lahdini Türkiyeye iade edecek

İsviçre, Herakles lahdini Türkiye'ye iade edecek

Herakles lahdi yuvasına dönüyor. Bakan Avcı, Perge Antik Kenti'nde kaçak kazılarda bulunduktan sonra İsviçre'nin Cenevre gümrüğünde ele geçirilen Herakles Lahdi'nin iade edileceğini açıkladı.